Панівна партія Грузії хоче конституційних змін у разі «мирного відновлення цілісності». Опозиція відповіла
Керівна партія «Грузинська мрія» перед парламентськими виборами заговорила про плани на внесення змін до конституції, зокрема, це стосується територіальної цілісності країни. В опозиції таку програму назвали «зрадою».
Про це пише JAMnews із посиланням на заяву, у якій політична сила закликає виборців 26 жовтня масово прийти на вибори «для захисту національної ідентичності Грузії».
Як зазначає керівна партія, вона планує ініціювати конституційні зміни щодо низки питань, серед яких і питання територіального державного устрою.
За словами «Грузинської мрії», у разі мирного відновлення територіальної цілісності для країни «стане необхідним» внесення змін до конституції, щоб система управління та територіальний устрій Грузії «відповідали новій реальності».
«Зважаючи на антидержавницькі підходи опозиції, можна з упевненістю сказати, що навіть у такому разі вони виконуватимуть зовнішнє завдання й обов’язково протистоятимуть конституційним змінам, необхідним для відновлення територіальної цілісності», — йдеться в заяві.
За твердженням керівної партії, опозиція «виконує вказівки ззовні». Йдеться про партію «Єдиний національний рух», засновану Міхеїлом Саакашвілі. «Грузинська мрія» хоче оголосити партію неконституційною і це буцімто є «необхідною умовою для встановлення довгострокового миру в Грузії та створення ефективного демократичного громадського порядку».
Щоб запровадити заплановані зміни, партії потрібна конституційна більшість за підсумками виборів, пояснили там.
Крім того, партія обіцяє перезавантажити відносини зі США та ЄС, які, нагадаємо, погіршилися через підтримку «Грузинською мрією» та зрештою ухвалення закону про «іноагентів».
Що каже опозиція?
Депутат від грузинської опозиційної партії «Єврооптимісти» Роман Гоцирідзе прокоментував JAMnews заяву про зміни до конституції, зокрема щодо територіального устрою країни. Він припустив, що під цим пунктом «Грузинська мрія», ймовірно, передбачає створення конфедерації з Абхазією, а отже, «влада готується визнати її незалежність» услід за росією.
«Цю заяву “Грузинської мрії” можна назвати “програмою зради”», — заявив Гоцирідзе та додав, що в разі здобуття більшості після виборів керівна партія зможе знищити опозицію.
На переконання засновника партії «Для Грузії» та колишнього премʼєр-міністра країни Георгія Гахарії, вибори є ключовими для повернення Грузії «в демократичне, європейське та євроатлантичне русло».
«Оскільки триває складний процес маніпулювання виборами з боку керівної партії, міжнародні спостерігачі відіграють вирішальну роль у захисті виборів і в такий спосіб демократичного майбутнього країни», — наголосив політик.
Що з територіальною цілісністю Грузії?
У серпні 2008 року після періоду погіршення відносин між росією та Грузією сталася російсько-грузинська війна. Бойові дії відбувались у стратегічно важливому Південно-Кавказькому регіоні. Її вважають першою європейською війною XXI століття.
Під час війни як росія, так і Грузія застосовували касетні бомби, що завдавали особливо великої шкоди. Жертви серед мирного населення під час бойових дій (загалом 228 людей) були значною мірою спричинені застосуванням саме такого типу бомб і снарядів.
росія визнала незалежність Абхазії та Південної Осетії від Грузії 26 серпня того самого року, а уряд Грузії розірвав дипломатичні відносини з рф. Через війну 192 тисячі людей зазнали переміщень.
У квітні 2023 року Європейський суд із прав людини зобов'язав росію виплатити Грузії 129 мільйонів євро за порушення прав людини на окупованих територіях після російського вторгнення 2008 року.
- Поділитися: