Дії Єврокомісії «ганебні» та «самовикривальні»: Глава МЗС Угорщини про питання транзиту нафти «Лукойлу»

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
Міністр закордонних справ Угорщини Петер СіяртоX / Zoltan Kovacs

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто розкритикував Єврокомісію за буцімто відсутність дій щодо теми транзиту нафти російського «Лукойлу» до Угорщини та Словаччини. Він знову припустив, що це нібито вказує на те, що Брюссель надсилав інструкції Києву в цьому питанні. 

Про це повідомив угорський державний секретар з міжнародних комунікацій Золтан Ковач.

За словами міністра, попри ослаблення ЄС через «саморуйнівну політику», блок повинен бути здатний захищати основні інтереси безпеки своїх держав-членів «від дій країни-кандидата». Вочевидь, натякаючи на Україну. 

«Той факт, що Європейська комісія відкрито заявила, що не сприятиме забезпеченню енергопостачання Угорщини та Словаччини, лише посилює підозру, що Брюссель доручив Києву створити ці виклики», — заявив глава угорського МЗС.

Він також зазначив, що угорський уряд «наполегливо працював» протягом останніх тижнів, щоб забезпечити постачання нафти в країну як у короткостроковій, так і в середньостроковій перспективі. Як заявив Сіярто, нині країна близька до завершення довгострокового рішення, яке забезпечує продовження нафтової співпраці з росією. 

«Після завершення переговорів і наявності необхідних підписів ми негайно про це оголосимо», — додав політик.

Наприкінці Сіярто назвав дії Єврокомісії «ганебними та самовикривальними».

Нагадаємо, напередодні стало відомо, що у Єврокомісії вивчили ситуацію щодо постачання нафти «Лукойлу» Угорщині й Словаччині та запровадження санкцій з боку України щодо російської компанії. Підстав для занепокоєнь там не бачать.

Санкції проти «Лукойлу»

«Лукойл» є однією з кількох російських компаній, які постачають нафту до Угорщини та Словаччини через південну частину нафтопроводу «Дружба» в Україні.

Однак у червні Україна посилила санкції проти «Лукойлу», фактично заборонивши компанії використовувати Україну як транзитний маршрут і вести будь-яку діяльність, писало агентство Bloomberg.

18 липня стало відомо, що нафта російської компанії перестала транспортуватися до Словаччини та Угорщини. Як стверджують журналісти Politico, через рішення України щодо заборони постачання нафти «Лукойлу» через свою територію Угорщині загрожує дефіцит палива.

Видання також писало, що на нещодавній зустрічі з міністром закордонних справ росії сергієм лавровим Сіярто стверджував, що країни шукають рішення для відновлення постачання російської нафти.

Уже згодом стало відомо, що уряди Угорщини та Словаччини вимагають від Європейської комісії вжити заходів через заборону України на транспортування нафти «Лукойлу». На їхню думку, рішення України порушує Угоду про асоціацію з ЄС.

Financial Times із посиланням на джерела написало, що Єврокомісія відхилила прохання Угорщини та Словаччини закликати Україну скасувати заборону.

До того президент Словаччини Петер Пеллегріні застеріг Україну, що Словаччина може вдатися до «невизначених заходів у відповідь» на заборону України на транспортування. Країна вже пригрозила, що не продовжить постачання дизельного пального.

А Угорщина погрожувала заблокувати виплату Україні 6,5 мільярда євро з Європейського фонду миру, якщо Київ не погодиться скасувати заборону.