Іран «відчинив двері» для перемовин зі США щодо ядерної зброї: Немає шкоди у спілкуванні з ворогом

Іран «відчинив двері» для переговорів зі США щодо ядерної програми. За словами верховного лідера Алі Хаменеї, «немає жодної шкоди» у спілкуванні з ворогом.
Про це пише Associated Press.
Так, Хаменеї встановив чіткі червоні лінії для будь-яких переговорів, що відбуваються за керівництва президента Масуда Пезешкіяна, та попередив, що Вашингтону не варто довіряти.
«Це не означає, що ми не можемо взаємодіяти з одним і тим самим ворогом у певних ситуаціях. У цьому немає жодної шкоди, але не покладайте на них свої надії», — заявив верховний лідер Ірану.
Як пише AP, слова Хаменеї схожі до тих, що вже лунали у 2015 році, коли Іран скоротив свою ядерну програму в обмін на зняття економічних санкцій. Як у такому просторі маневруватиме Пезешкіян з огляду на загострення ситуації на Близькому Сході — невідомо.
Ядерний потенціал Ірану
У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.
Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.
2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.
Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.
2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.
А в лютому 2023 року МАГАТЕ виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно, чи така концентрація виникла випадково.
- Поділитися: