Іран «відчинив двері» для перемовин зі США щодо ядерної зброї: Немає шкоди у спілкуванні з ворогом

Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї
Верховний лідер Ірану Алі ХаменеїOffice of the Iranian Supreme Leader via AP

Іран «відчинив двері» для переговорів зі США щодо ядерної програми. За словами верховного лідера Алі Хаменеї, «немає жодної шкоди» у спілкуванні з ворогом.

Про це пише Associated Press.

Так, Хаменеї встановив чіткі червоні лінії для будь-яких переговорів, що відбуваються за керівництва президента Масуда Пезешкіяна, та попередив, що Вашингтону не варто довіряти.

«Це не означає, що ми не можемо взаємодіяти з одним і тим самим ворогом у певних ситуаціях. У цьому немає жодної шкоди, але не покладайте на них свої надії», — заявив верховний лідер Ірану.

Як пише AP, слова Хаменеї схожі до тих, що вже лунали у 2015 році, коли Іран скоротив свою ядерну програму в обмін на зняття економічних санкцій. Як у такому просторі маневруватиме Пезешкіян з огляду на загострення ситуації на Близькому Сході — невідомо.

Ядерний потенціал Ірану

У липні 2015 року влада Ірану уклала зі США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Китаєм і росією так звану ядерну угоду. Вона передбачає низку обмежень для ядерної програми Тегерана в обмін на зняття санкцій із країни.

Одним із головних пунктів договору було зобов’язання Тегерана не збагачувати уран більше ніж до 3,67%. Такий уран використовують в енергетичних реакторах, і для створення ядерної зброї він не придатний.

2018 року тодішній президент США Дональд Трамп вийшов із пакту, вважаючи його недостатнім, а Ізраїль привітав цей вихід. Решта учасників угоди не підтримали це рішення й заявили, що продовжать дотримуватися домовленостей.

Натомість Іран відтоді активізував певну ядерну діяльність, поклавши край прагненню світових держав повернутися до угоди. А втім, сам Тегеран заперечує намір створити ядерну зброю і каже, що його програма спрямована лише на мирні цілі.

2021 року намагалися відновити переговори щодо повернення до ядерної угоди. Але помітного успіху в перемовинах не було. А зараз переговорам щодо угоди може завадити військова співпраця Ірану з росією.

А в лютому 2023 року МАГАТЕ виявило, що Іран збагатив уран до 84% — це лише на 6% менше, ніж необхідно для створення ядерної зброї. Тегеран це заперечує. Наразі інспектори визначають, чи Іран це зробив навмисно, чи така концентрація виникла випадково.