Замах на Трампа, новий прорив кордону на Курщині та удари ATACMS по росії. Огляд світової преси

Замах на Трампа, новий прорив кордону на Курщині та удари ATACMS по росії. Огляд світової преси
hromadske

Хто стоїть за невдалим замахом на Трампа?

У неділю, 15 вересня, біля гольф-клубу в штаті Флорида правоохоронці затримали 58-річного Раяна Веслі Раута, якого підозрюють у замаху на вбивство кандидата в президенти США від Республіканської партії Дональда Трампа. За повідомленням американської газети Washington Post, агент Секретної служби помітив ствол рушниці з оптичним прицілом, що стирчав із паркану, коли Дональд Трамп грав у гольф поблизу.

Підозрюваному, який перебував на відстані 270-460 метрів від Трампа, вдалося втекти. Утім незабаром його заарештували завдяки свідку, що сфотографував машину ймовірного стрільця. На місці злочину виявили штурмову гвинтівку АК-47 з оптичним прицілом, два рюкзаки з бронежилетами всередині, які були підвішені до паркану, а також камеру GoPro.

Раян Веслі Раут, заарештований за підозрою в спробі вбивства Дональда Трампа, останні роки підтримував Україну. Він працював будівельником на Гаваях, коли росія розпочала повномасштабне вторгнення. У квітні 2022-го чоловік навіть був у Києві. 

Навесні 2022 року, у блозі на сайті для збору коштів GoFundMe, наречена Раута Кейтлін Шаффер написала, що він «призупинив своє життя вдома і поїхав до Києва, щоб підтримати народ України». Сам Раут неодноразово писав у соцмережі Twitter (тепер Х), що готовий пожертвувати своїм життям заради захисту свободи та демократії в Україні. Він збирав гроші на дрони для української армії та закликав ветеранів війни в Афганістані взяти до рук зброю і допомогти українцям відбити російську навалу.

Раут має кримінальне минуле. У квітні 2002-го його звинуватили в незаконному носінні вогнепальної зброї. А в грудні того ж року заарештували через те, що він, озброєний кулеметом, забарикадувався в будівлі комерційної компанії в Грінсборо на три години.

Торік Раут дав коментар американській газеті New York Times, закликаючи уряд Сполучених Штатів посилити військову допомогу Україні. Раут розповів журналістам, що шукає рекрутів для України серед афганських солдатів, які втекли від Талібану. Він сказав, що планує переправити їх (у деяких випадках нелегально) з Пакистану та Ірану до України. За його словами, десятки з них висловили свою зацікавленість.

У 2023 році Раут написав книгу про своє розчарування через нездатність уряду США надати Україні своєчасну військову підтримку, якої вона конче потребує. Чоловік неодноразово критикував Трампа, коли той був президентом США.

Газета New York Times зазначає, що замах на Дональда Трампа може суттєво вплинути на перебіг президентських перегонів у США, затьмаривши увагу ЗМІ до віцепрезидентки та кандидатки в президенти від Демократичної партії Камали Гарріс, якій вдалося змінити динаміку президентської кампанії на свою користь.

«Ми всі повинні зробити свій внесок, щоб цей інцидент не призвів до більшого насильства», — прокоментувала Камала Гарріс спробу вбивства свого суперника в президентській кампанії.

Представник Секретної служби, яка відповідальна за захист кандидатів у президенти США, підкреслив, що рівень загрози життю Дональда Трампа лишається високим. Утім, про причетність Києва до замаху на вбивство кандидата в президенти від Республіканської партії не йдеться. Наразі немає жодних доказів того, що Раян Веслі Раут діяв не один.

Новий прорив ЗСУ та удари ATACMS по росії

Американський журнал Forbes проаналізував наслідки нового прориву російсько-українського кордону Збройними силами України у західній частині Курської області рф. Військовий оглядач Forbes Девід Акс звернув увагу, що російський генеральний штаб знову не був готовий до наступу українських сил на території росії та не зміг знайти ресурси для того, щоб швидко зупинити просування українців на новій ділянці фронту в Курській області.

За повідомленням Forbes, у четвер українські інженерні війська за підтримки безпілотників і танків прорвали російську оборону вздовж російсько-українського кордону, за 32 кілометри на захід від виступу в Курській області, що лишається під українським контролем із серпня.

«Українські війська вдруге за п'ять тижнів вторглися на територію росії. Несподівана українська операція має набагато більший успіх, ніж свідчили початкові дані», — пише Forbes.

Українська операція в напрямку російського містечка Веселе розпочалася лише через день після того, як росіяни контратакували головні позиції українських сил в Курській області, зрештою відвоювавши кілька віддалених населених пунктів.

Наразі невідомо, чи зможе новий прорив ЗСУ на територію росії змінити динаміку бойових дій навколо лінії фронту на Курщині, зазначає Forbes. У кращому для України разі новий прорив кордону може відволікти російські війська від контратак на Курщині. У найгіршому для України разі вторгнення у Веселе, попри початковий успіх, скоро завершиться відступом українських військ.

Час працює не на користь Україні у війні на виснаження, і західні лідери починають це розуміти, зазначає Politico. Ризик того, що Україна програє війну вже цієї зими, підштовхнув Вашингтон і Лондон до дискусій щодо надання Києву дозволу на використання ракет дальнього радіуса дії для ударів по території росії. Однак США, як і раніше, побоюються ескалації, пише Politico.

Наразі Вашингтон, схоже, не готовий дозволити Україні націлювати американські ракети дальнього радіуса дії на російські аеродроми. Утім, найближчим часом можна очікувати зняття обмеження на удари по росії британськими крилатими ракетами Storm Shadow, які використовують американську технологію, зазначає Politico.

Я хотів би бачити більш відверту позицію від адміністрації Байдена, адже росія атакує Україну з аеродромів, які розташовані в зоні ураження американських далекобійних ракет. Немає жодних причин для того, щоб давати російським військам можливість мати безпечний притулок на їхній території. Але я не думаю, що Байден дозволить бити американськими ракетами по російських аеродромах. Британських ракет для цього буде недостатньо.Колишній спецпредставник США в НАТО Курт Волкер в інтерв'ю Politico

Прийдешня зима може стати для України переломним моментом у війні. Адже російська армія продовжує методично знищувати українську енергосистему, зробивши висновки з попередньої невдалої кампанії бомбардувань енергетичної інфраструктури. І нещодавні постачання іранських балістичних ракет ближнього радіуса дії до росії допоможуть рф у цьому, зазначає Politico.

Українські урядовці очікують, що росія використовуватиме іранські ракети, які мають радіус дії 120 кілометрів, на додаток до своїх планерних бомб, щоб завдавати ударів по об'єктах логістики й зв'язку та складах боєприпасів в українському тилу. Це, своєю чергою, дозволить росії зосередити власні ракети більшої дальності на критично важливій цивільній інфраструктурі — зокрема, на енергосистемі, зазначає Politico.

Під прицілом росіян також опинилися ключові підстанції, що живлять електроенергією українські атомні електростанції в Рівному, Хмельницькому та Южноукраїнську, які виробляють 55% енергії в Україні. Виведення цих підстанцій з ладу призведе до швидкої зупинки реакторів, інакше це може спровокувати «ядерний інцидент». І це саме те, що росіяни прагнуть зробити — вдарити по ключових підстанціях, пише Politico.

Крім того, варто зазначити, що російські ракетні удари та удари безпілотників уже знищили 9 гігаватів електрогенерувальних потужностей України — це половина пікового споживання торішньої зими. При цьому 80% теплової генерації на вугільних і газових електростанціях і третина потужностей гідроелектростанцій були також знищені російськими авіаударами.

Паралізуйте три атомні електростанції, і для України енергетична війна буде програна вщент. Це зменшить боєздатність, зруйнує економіку та послабить позицію України, якщо мирні переговори коли-небудь розпочнуться. Politico

Саме страх подібного сценарію підштовхує адміністрацію Байдена переглянути обмеження, у тому числі на використання американських далекобійних балістичних ракет ATACMS, підсумовує Politico.

Твоя підтримка допомагає нам не зупинятися

Підтримати

Зеленський звинувачує Захід у нерішучості

У великому інтерв’ю американському телеканалу CNN, яке було записано в Києві минулої п’ятниці, президент України поскаржився на повільні постачання зброї від західних партнерів і нерішучість, яка призводить до великих втрат на фронті та окупації росією нових територій на сході України. Зеленський зазначив, що ситуація на східному фронті лишається «дуже важкою», додавши, що половина українських бригад там не оснащена всією необхідною зброєю.

Ми втрачаємо багато людей тому, що вони не мають достатньо броньованих машин, у них немає артилерії і боєприпасів. Нам потрібно, щоб 14 бригад були готові та укомплектовані. Наразі ми змогли оснастити лише чотири повноцінні бригади.Володимир Зеленський

Зеленський повідомив, що найближчим часом має зустрітися з президентом США Джо Байденом і представити план перемоги України у війні. За словами українського президента, основними елементами цього плану є безпекова та дипломатична підтримка, а також військова та економічна допомога.

Зеленський повідомив, що під час зустрічі з Байденом намагатиметься переконати президента США надати Україні дозвіл на використання американської зброї великої дальності для ураження військових об'єктів у глибині росії.

За словами Зеленського, Україні конче необхідно бити по російських аеродромах, з яких злітають літаки, що бомбардують цивільну інфраструктуру. Зеленський підтвердив CNN, що російські бомби та ракети вже зруйнували енергетичну інфраструктуру України на 80%. Лише за останній місяць на сході країни було використано близько 4 000 бомб для атаки на критично важливу цивільну інфраструктуру, зазначив Зеленський під час інтерв’ю.

Кажучи про володимира путіна і його бажання продовжувати війну на виснаження до повної перемоги росії, Зеленський наголосив, що єдине, чого боїться лідер росії, — це реакція свого народу, якщо висока ціна війни змусить його страждати.

Зробіть Україну сильною, і ви побачите, що путін сяде за стіл переговорів. Потрібна лише рішучість.Володимир Зеленський

На питання журналіста про те, чи спілкується він із кандидатами у президенти від Демократичної та Республіканської партій, Зеленський відповів, що намагається тримати зв’язок і з Камалою Гарріс і з Дональдом Трампом. Президент України повідомив, що хоче поділитися планом перемоги України не тільки з Байденом, але й з кандидатами в президенти США.

Зеленський зізнався, що під час телефонної розмови з Трампом два місяці тому отримав від нього обіцянку підтримки України та запевнення, що Трамп зробить усе від нього залежне, аби припинити війну якомога швидше.