В Албанії створять крихітну державу на зразок Ватикану, але для поміркованих мусульман
В Албанії планують створити крихітну державу, що нагадуватиме католицький Ватикан, але для мусульман з ордену Бекташі. У новій державі буде дозволено алкоголь, а жінки зможуть носити все, що забажають. Так албанський уряд хоче популяризувати «толерантну версію ісламу».
Про це пише New York Times.
Мусульманська держава з назвою Суверенний орден Бекташі повинна з’явитися у спальному районі албанської столиці Тирани на території площею 10 гектарів. Це лише чверть розміру Ватикану — наразі найменшої країни світу.
Передбачається, що нова держава матиме суверенний статус у складі Албанії, а очолить її 65-річний Баба Монді — верховний лідер Бекташі, шиїтського суфійського ордену, заснованого у XIII столітті в Туреччині.
Баба Монді сказав, що країна бекташів, можливо, потребуватиме невеликої розвідувальної служби, але не матиме армії, прикордонників чи судів. Він додав, що інші деталі, наприклад, хто матиме право на отримання паспорта, ще мають бути визначені.
Лідер релігійного ордену також відмовився від претензій на землі, що належали бекташам до того, як колишній комуністичний диктатор Албанії Енвер Ходжа оголосив поза законом будь-яку релігію в 1967 році.
Як зазначив прем’єр-міністр Албанії Еді Рама, хрещений у Римо-католицькій церкві, метою нової держави є «толерантна версія ісламу», якою пишаються албанці.
За його словами, поміркована мусульманська мікродержава надішле повідомлення: «Не дозволяйте стигмі мусульман визначати, хто такі мусульмани».
Наразі команда юридичних експертів розробляє законопроєкт, який визначить суверенний статус нової держави у складі Албанії. Далі його розгляне парламент, який контролюється панівною Соціалістичною партією Рами.
Щоправда, поки незрозуміло, які країни погодяться визнати суверенітет Бекташі. Із союзниками по НАТО Албанія, яка є членом Альянсу з 2009 року, поки не консультувалася.
Більше про бекташів
Цей суфійський орден поєднує вільне тлумачення Корану з містицизмом, елементами доісламської віри Туреччини та відданістю своїм померлим мудрецям, відомим як дервіші.
Бекташі вважаються єретиками з погляду багатьох консервативних шиїтів та сунітів і століттями зазнавали переслідувань у мусульманських країнах.
У 1925 році, після приходу до влади Мустафи Кемаля Ататюрка, бекташі були змушені покинути Туреччину та оселитися в Тирані.
Члени ордену відіграли визначну роль у націоналістичному пробудженні Албанії проти турецького правління, пропагуючи послаблену версію ісламу, що допомогло згуртувати великі мусульманські та християнські громади країни у боротьбі за світську справу незалежності.
- Поділитися: