Лукашенко про вибори в Білорусі у 2025 році: Акуратно оберемо свого президента

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко
Самопроголошений президент Білорусі Олександр ЛукашенкоСайт президента Республіки Білорусь

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що на наступних президентських виборах у 2025 році громадяни «акуратно» оберуть собі очільника країни. Попередні вибори в Білорусі закінчилися масовими протестами та затриманнями.

Заява Лукашенка пролунала на фестивалі-ярмарку «Дажынки-2024», передає близький до білоруського очільника Telegram-канал «Пул Первого».

За його словами, «від наших втікачів» нібито лунають заяви про те, що його візит на фестиваль — це, мовляв, початок передвиборчої кампанії. Лукашенко заперечує це.

«Запам'ятайте: найбільше я б не хотів, щоб ця кампанія починалася. Так, ми, як завжди, по-білоруськи, чисто, акуратно, на очах усієї світової спільноти оберемо свого президента. Ви оберете того, хто цього заслуговує, на ваш погляд. Тому жодної передвиборчої кампанії», — сказав він.

Утім очільник Білорусі також заявив, що навіть якби це була передвиборча кампанія, він би мав на це повне право. Свій же візит на фестиваль він пояснив тим, що хоче подякувати білорусам за забезпечення продовольчої безпеки країни.

Протести в Білорусі

На тлі попередніх виборів президента Білорусі у серпні 2020 року в країні спалахнули масові протести через оголошені результати. За даними ЦВК, перемогу з великим відривом здобув Олександр Лукашенко. Однак протестувальники не визнали цих результатів і вимагали визнати опозиціонерку Світлану Тихановську легітимною президенткою Білорусі.

Попри масові мітинги та акції по всій країні, 23 вересня 2020-го Лукашенко все ж провів інавгурацію та знову посів пост президента. А протестувальників силовики затримували й розганяли, а також переслідували, зокрема й за кримінальними справами.

Правозахисники кажуть, що в Білорусі з політичних мотивів затримали понад 50 тисяч людей із початку масових протестів під час виборів 2020 року. Понад 1300 людей вважають політичними в’язнями, хоча насправді їх значно більше, вказує «Еўрарадыё».

Низка країн Євросоюзу, а також Велика Британія, США, Канада не визнали легітимність Лукашенка, ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів.

Україна також не визнала легітимності Лукашенка та на державному рівні припинила всі контакти з Білоруссю через політичну кризу в країні. Міністерство закордонних справ України також заявило, що офіційно не називатиме Лукашенка президентом Білорусі.