Генсек ООН у російській Казані. Що пише світова преса про ручкання Гутерреша з путіним

Генсек ООН, який улітку відхилив запрошення Володимира Зеленського приїхати на Саміт миру у Швейцарії, несподівано завітав до Казані. Рукостискання і теплі обійми Антоніу Гутерреша з диктаторами путіним і лукашенком викликали неоднозначну реакцію у світі.
Навіщо генсек ООН зустрічався з керівником росії й чи можуть лідери БРІКС переконати главу рф припинити війну — читайте в огляді світової преси від hromadske.
Ганьба Антоніу Гутерреша
У четвер, 24 жовтня, закінчився триденний саміт БРІКС у Казані, у якому взяли участь лідери або представники 36 країн світу. Серед них — президент КНР Сі Цзіньпін, президент Туреччини Реджеп Ердоган, президенти Південної Африки, Єгипту, Ірану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Узбекистану, Казахстану, Туркменистану, Киргистану, Болівії, Лаосу, Конго. Був прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді та премʼєри декількох країн. А також глава Білорусі Лукашенко.
Така велика кількість учасників продемонструвала нездатність Заходу ізолювати росію через її війну проти України, зазначає американське інформаційне агентство Associated Press.
кремль розрекламував саміт як «найбільший зовнішньополітичний захід, який коли-небудь проводила росія». Окрім лідерів держав, до Казані також завітав генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш. Очільник ООН не цурався рукостискань з путіним, який перебуває в розшуку Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
Поїздка Гутерреша до росії викликала гнівну реакцію Києва, але її проігнорували партнери України на Заході, повідомляє Associated Press.
Генсек ООН виступив перед учасниками саміту із закликом до «справедливого миру» в Україні відповідно до Статуту ООН, міжнародного права та резолюцій Генеральної Асамблеї ООН. Він також закликав до негайного припинення бойових дій в Газі, Лівані та Судані.
Мирна риторика Гутерреша не справила жодного враження на путіна. Натомість лідер росії вкотре звинуватив Захід у спробах зупинити зростальну силу Глобального Півдня за допомогою «незаконних односторонніх санкцій, відвертого протекціонізму та маніпуляцій на валютних і фондових ринках», зазначає Associated Press.
Своєю появою в Казані Антоніу Гутерреш лише підіграв володимиру путіну, зауважив британський телеканал Sky News.
«Пан Гутерреш, схоже, був радий відвідати Казань, попри гнів України. Він мав щасливий вигляд, зупиняючись перед камерами, щоб відкусити великий шматок чак-чаку — липкого і надзвичайно солодкого делікатесу з Татарстану.
Іншим високопосадовцям пропонували те саме, коли вони з'являлися, але ніхто, здавалося, не насолоджувався стравою так, як генеральний секретар ООН. Він кивав, коли жував, демонструючи свою вдячність», — зазначає Sky News.
Участь генерального секретаря ООН у саміті БРІКС стала його першим візитом до росії за останні два роки. Цей крок шокував Київ і здивував його союзників на Заході, підсумував Sky News.
Французький телеканал France 24 відзначив впертість Антоніу Гутерреша в його намаганні переконати володимира путіна припинити вогонь в Україні. Хоча візит Гутерреша до Казані продемонстрував готовність ООН стати посередником у мирних переговорах між Україною і росією, цей крок «не має сенсу на тлі небажання путіна припиняти війну».
Глава рф використав приїзд генсека ООН у пропагандистських цілях. Він заявив, що опоненти москви не зможуть завдати росії військової поразки, а будь-які мирні переговори мають відбуватися з урахуванням ультимативних вимог кремля до України, зазначає France 24.

Китай просуває свій мирний план
Про необхідність припинити війну згадував не тільки генсек ООН. Президент Китаю Сі Цзіньпін підкреслив роль БРІКС у забезпеченні глобальної безпеки.
Сі зазначив, що Китай і Бразилія запропонували мирний план для України, який не отримав підтримки в Києві. Лідер КНР закликав учасників саміту долучитися до зусиль Китаю, зазначає британська газета Guardian.
«Ми повинні сприяти якнайшвидшій деескалації ситуації в Україні та маємо прокласти шлях до політичного врегулювання», — сказав Сі Цзіньпін.
До Сі Цзіньпіна приєднався прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, який також наголосив на необхідності мирного завершення війни в Україні. Глава росії відреагував на заклики лідерів БРІКС подумати про припинення воєнних дій, зазначивши, що росія не проти мирних переговорів. Утім, заяви володимира путіна про прагнення росії якомога швидше досягти миру в Україні розходяться з діями кремля, пише Guardian.
Поки путін обіцяє подумати про мир, війська КНДР прибувають до росії, щоб воювати проти України. Як зазначає Guardian, відповідаючи на запитання журналіста про супутникові знімки, що показують пересування північнокорейських військ, путін сказав: «Супутникові знімки — це серйозна річ. Якщо є знімки, отже, вони про щось свідчать».
Німецький державний телеканал Deutsche Welle зазначає, що, попри спроби володимира путіна представити саміт БРІКС як зустріч однодумців, бажання росії продовжувати війну проти України не викликає ентузіазму серед ключових гравців Глобального Півдня. Утім, росія не відчуває сильного тиску з боку партнерів по БРІКС, які насамперед зацікавлені у продовженні плідної співпраці з москвою.
Водночас німецькі журналісти звернули увагу на компліментарний тон, з яким володимир путін говорить про мирні ініціативи кандидата в президенти США Дональда Трампа. На пресконференції після завершення саміту путіна запитали про обіцянку Трампа припинити бойові дії в Україні.
«Мені здається, що заяви Трампа є щирими й він дійсно хоче припинити війну. Ми, безумовно, вітаємо такі заяви, хай від кого вони надходять», — сказав путін.
Минулого місяця Трамп припустив, що може допомогти укласти мирну угоду між росією та Україною, використавши свої дружні стосунки з путіним. Водночас Трамп висловив скептицизм щодо необхідності подальшої допомоги Україні з боку США.
- Поділитися: