Грузинська опозиція відмовилась від депутатських мандатів. У ЦВК відреагували
У Грузії представники двох опозиційних партій відмовилися стати депутатами у новому парламенті, оскільки вважають результати виборів нелегітимними. Центральна виборча комісія заявила, що опозиціонерам усе одно доведеться взяти депутатський мандат, щоб від нього відмовитися.
Про це повідомляють Jam News та грузинська служба «Радіо Свобода».
Заяви про скасування депутатських списків і відмову від проходження до парламенту 12 листопада подали представники коаліцій «Єдність — Національний Рух» та «За зміни».
За даними ЦВК, у новому парламенті коаліція «Єдність — Національний Рух» за результатами виборів отримала 16 мандатів, а «За зміни» — 19. У разі відмови депутата від мандата його місце в парламенті повинен зайняти наступний кандидат за партійним списком.
«Усі ми в цьому списку відмовляємося від будь-якої співпраці з режимом, який краде вибори та представляє інтереси російської федерації в нашій країні», — заявив співголова коаліції «За зміни» Ніка Гварамія.
Голова «Єдності — Національного Руху» Тінатін Бокучава також підтвердила, що представники її політичної сили відмовляються від отримання мандатів та просять скасувати депутатські списки.
«Людина має право відмовитися від отримання депутатського мандата, і ми це робимо прямо сьогодні [12 листопада]. Від кожного з нас ми надсилаємо офіційне звернення до ЦВК», — сказала Бокучава.
Проте керівник юридичної служби ЦВК Грузії Георгій Сантуріані заявив, що опозиційних політиків, які публічно відмовилися пройти в парламент, на цьому етапі не можна позбавити мандата.
«Чинним законодавством не передбачено скасування реєстрації кандидатів у партійних списках до визнання повноважень новообраних депутатів», — пояснив представник ЦВК.
Згідно із законодавством, ЦВК має подати до парламенту список обраних депутатів, після чого їхні повноваження мають визнати більш ніж половина депутатів.
Оскільки ЦВК не збирається задовольняти вимоги опозиційних коаліцій, процес перенесуть до парламенту. «Грузинська мрія», яка має 89 мандатів, може визнати повноваження всіх обраних депутатів, зокрема опозиції, пише Jam News.
Лише після цього опозиційні депутати зможуть звернутися до парламенту з вимогою про припинення повноважень. Крім того, політичні партії повинні будуть звернутися до ЦВК і скасувати свої виборчі списки.
Більше контексту
За попередніми даними ЦВК Грузії, до нового складу парламенту ввійдуть чотири опозиційні партії. Дві з них збираються відкликати свої виборчі списки. Проте невідомо, чи підтримують їх партії «Сильна Грузія» та «Щасливі — за Грузію».
Раніше опозиційні партії та президент Грузії оголосили результати парламентських виборів сфальсифікованими, не визнали їх та вимагали проведення нових виборів Міжнародною виборчою адміністрацією. Вони також анонсували щоденні акції протесту.
Вибори у Грузії
26 жовтня у Грузії відбулися вибори до національного парламенту. За результатами підрахунку 99,9% голосів перемогла партія «Грузинська мрія», яка досі перебувала при владі. Вона набрала загалом 53,93% голосів виборців.
Однак іще напередодні опозиційні грузинські політичні сили оголосили, що не визнають результатів виборів у країні. Результати не визнала і президентка Саломе Зурабішвілі.
Грузинські правоохоронці відкрили 47 кримінальних справ щодо ймовірних злочинів, повʼязаних з парламентськими виборами. Зокрема, обвинувачення висунули двом підозрюваним, які вкинули цілу пачку бюлетенів до урни на одній з дільниць.
Міжнародні спостерігачі відзначили, що хоча грузинські виборці й мали широкий вибір серед партій, саме голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напругою.
- Поділитися: