Звернення Папи Римського, оплески Зеленському і орган: як відкривали Собор Паризької Богоматері

Собор Паризької Богоматері перед офіційним відкриттям, 7 грудня 2024 року
Собор Паризької Богоматері перед офіційним відкриттям, 7 грудня 2024 рокуLudovic Marin, Pool via AP

Собор Паризької Богоматері вперше за пʼять з половиною років офіційно відкрив свої двері після нищівної пожежі у 2019 році. Урочисту церемонію відвідали десятки політиків, серед яких і президент України Володимир Зеленський.

Церемонію від початку транслюють різні телеканали.  

На церемонію відкриття собору запросили близько 50 глав держав і урядів. Серед тих, кого зустрічали президент та перша леді Франції Емманюель і Бріжит Макрон, — президент України Володимир Зеленський, новообраний глава США Дональд Трамп, польський лідер Анджей Дуда, принц Вільям, італійська премʼєр-міністерка Джорджа Мелоні, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та перша леді США Джилл Байден. Також там з’явився мільярдер Ілон Маск.

Коли Зеленський пройшов до собору, де збиралися прибувши гості, ті почали аплодувати йому. 

Згодом, після прибуття всіх запрошених, забив дзвін Нотр-Даму. Тоді архієпископ Парижа Лоран Ульріх проголосив промову, звернувшись до собору: «Нотр-Дам, мати любляча, відкрий двері свої, аби допомогти нам знайти любов і правду, правосуддя і мир». 

Священнослужитель відкрив Собор Паризької Богоматері, тричі постукавши в його двері посохом із обпалених балок собору. 

Паризький архієпископ Лоран Ульріх стукає у двері Собору Паризької Богоматері, 7 грудня 2024 рокуTeresa Suarez, Pool via AP

Передусім в соборі показали короткий документальний фільм про пожежу та реконструкцію собору. Гості церемонії оплесками зустріли пожежників, будівельників і реставраторів, які брали участь у порятунку та відновленні Нотр-Даму. А на самому соборі для них спроєктували слово Merci — «дякую» французькою. 

Пізніше промову виголосив Макрон: «Дзвони задзвонили й орган зараз прокинеться, віряни скоро повернуться, аби молитися, і весь світ побачить собор відбудованим і ще красивішим. А ми маємо зберігати як скарб цей урок, цей урок смирення, цей урок волі, і не забувати, що кожен важливий і що велич цього собору невіддільна від роботи кожного». 

Він подякував всім, хто долучився до відновлення собору, наголосивши на «братерстві тих, хто жертвував з усіх континентів та всіх релігій»: 340 тисяч людей доєдналися до реконструкції будівлі. 

Після ще одного звернення архієпископа Лорана Ульріха, в соборі зачитали звернення Папи Римського, який особисто не був присутній на церемонії. «Відродження цієї неймовірної церкви здається мені пророчим знаком щодо відродження Церкви у Франції», — заявив Папа Франциск. 

А згодом залунав 13-метровий орган — це вперше після пожежі. А потім духовенство провело службу.

Пожежа в Нотр-Дам-де-Парі

Собор Паризької Богоматері — кафедральний храм Паризької архідієцезії (архієпископства), розташований на острові Сіте, на місці першої християнської церкви Парижа, базиліки святого Стефана. Його будували в 1163-1345 роках.

Собор є п’ятинефною базилікою, він присвячений Діві Марії. Цей храм є одним з найвідоміших у світі витворів готичного мистецтва.

15 квітня 2019 року в столиці Франції загорівся дах Собору Паризької Богоматері. Через вогонь обвалилися шпиль храму та його дах. Після 12 годин боротьби з вогнем пожежу повністю загасили.

Основну конструкцію Собору Паризької Богоматері вдалося врятувати, як і терновий вінець Ісуса Христа, викуплений королем Людовіком Святим у XIII столітті у Венеції. У 2021 році повідомили, що храм готовий до реставрації.

Достеменно невідомо, що спричинило пожежу. Прокурор Парижа казав, що доказів навмисного підпалу немає. У квітні 2020 року слідчі вважали, що «пожежа виникла через сигарету або коротке замикання в електромережі».