Маск підтримав проросійську AfD перед виборами у Німеччині. Він вважає парію «рятівницею країни»

Американський бізнесмен Ілон Маск
Американський бізнесмен Ілон МаскChristophe Petit-Tesson, Pool via AP

Американський мільярдер Ілон Маск, який приєднається до адміністрації новообраного президента США Дональда Трампа, втрутився у виборчу кампанію в Німеччині, підтримавши ультраправу партію «Альтернатива для Німеччини» (AfD).

Про це пише Reuters.

«Тільки AfD може врятувати Німеччину», — написав Маск у X, зробивши репост допису німецької правої інфлюенсерки Наомі Зайбт, яка критикувала кандидата в канцлери від консерваторів Фрідріха Мерца, що лідирує в опитуваннях.

AfD посідає друге місце в опитуваннях і може перешкодити правоцентристській або лівоцентристській більшості, але головні, більш центристські партії Німеччини, пообіцяли уникати підтримки з боку AfD на національному рівні.

Очікується, що Німеччина голосуватиме 23 лютого після того, як лівоцентристський коаліційний уряд на чолі з канцлером Олафом Шольцом розвалився.

Торік Маск уже висловлював підтримку AfD, коли критикував уряд Німеччини щодо боротьби з нелегальною міграцією. Він також висловлювався на користь інших антиміграційних партій у всій Європі.

Як відреагували в Німеччині?

Уряд Німеччини заявив, що взяв до уваги допис Маска, але відмовився давати будь-які інші коментарі.

А кандидатка в канцлери від AfD Аліс Вайдель подякувала за його слова. «“Альтернатива для Німеччини” справді є єдиною альтернативою для нашої країни; наш останній варіант», — заявила вона. 

Більше про AfD

Це ультраправа популістична партія, що з’явилася на політичній арені у 2013 році, а пройшла до німецького парламенту під час виборів у 2017 році. Це були перші місця для ультраправих у Бундестазі із часів Другої світової.

AfD має антимігрантську риторику, виступає за збереження «традиційних цінностей», критикує Європейський Союз та допомогу Україні.

У 2023 році AfD опинилася на другому місці в загальнонаціональних опитуваннях на тлі внутрішньої боротьби в коаліції канцлера Олафа Шольца, повільного зростання економіки та наслідків війни в Україні.

Цього року на виборах до європейського парламенту «Альтернатива для Німеччини» здобула 15,6% і 15 місць. У партії пообіцяли розвинути успіх на загальноєвропейському рівні, а також націлилися на перемогу у вересні в трьох землях Німеччини — Тюрингії, Саксонії та Бранденбурзі. 

Нагадаємо, у червні лідери фракції AfD у німецькому парламенті закликали бойкотувати виступ президента України Володимира Зеленського, назвавши його нелегітимним «президентом війни».