Джорджеску, який лідирував на виборах президента Румунії, в ЄСПЛ оскаржує ануляцію результатів голосування

Калін Джорджеску
Калін ДжорджескуСкриншот / Călin Georgescu

Переможець першого туру виборів президента Румунії Калін Джорджеску подав позов до Європейського суду з прав людини через скасування результатів голосування.

Про це пише Digi24.

За даними ЗМІ, Джорджеску просить:

  • призупинити дію рішення Конституційного суду Румунії про скасування виборів;
  • змусити уряд Румунії відновити виборчий процес з урахуванням результатів першого туру й організувати другий тур президентських виборів між ним і Еленою Ласконі;
  • зобов’язати румунську державу вжити заходів для компенсації моральної та демократичної шкоди шляхом відновлення довіри до виборчого процесу.

У позові Джорджеску посилається на право на вільні вибори, порушене призупиненням другого туру, та стверджує, що голосування визнали недійсним без переконливих доказів.

Що передувало?

24 листопада в Румунії відбувся перший тур виборів президента, де взяли участь 13 кандидатів.

Спершу екзитполи показували, що найбільше голосів набрав прем’єр-міністр країни Марчел Чолаку, який підтримує Україну. Та згодом він опустився на третє місце, ставши першим кандидатом від Соціал-демократичної партії Румунії, якому не вдалося пройти у другий тур.

На першому місці опинився незалежний кандидат Калін Джорджеску, який негативно висловлювався про допомогу Україні у війні проти росії. На другому — проєвропейська кандидатка Елена Ласконі. Її результат відрізнявся від результату Чолаку на соті частини відсотка: вона отримала 19,17%, пройшовши в другий тур, а він — 19,15%.

За поданням румунських євродепутатів, Конституційний суд Румунії постановив перерахувати всі бюлетені з першого туру через можливі фальсифікації, але підтверджень цьому не знайшли.

Однак румунські спецслужби розсекретили висновок, що Джорджеску стрімко набув популярності за два тижні до першого туру президентських виборів завдяки скоординованій кампанії у соціальних мережах, особливо на платформі TikTok. Зовнішня розвідка Румунії вважає, що країна стала мішенню для агресивних російських гібридних дій, включно з кібератаками та витоками інформації.

Тож Конституційний суд вирішив скасувати весь виборчий процес «з метою забезпечення справедливості та законності». Румунський уряд запланував нові вибори на весну 2025 року.