Зміна клімату може спустошити підводне життя в Середземному морі та завдати збитків економіці регіону — дослідження

Зміна клімату зменшує стік прісних річок у Середземне море, а це може спустошити морське життя та завдати збитків рибному сектору.
Про це свідчать результати дослідження, проведеного під керівництвом Об’єднаного дослідницького центру (JRC) Європейської комісії.
Як зазначають автори дослідження, за 23 роки моніторингу (з 2001 до 2023 року) обсяг води зменшувався майже вдвічі щонайменше п’ять разів. У 2022 році показник витрати води досяг рекордно низького рівня — 39% середнього значення.
Тим часом зменшення річкового стоку на 41% може знизити морську продуктивність на 10%, а біомасу риби на 6% у Середземному морі та призвести до щорічних втрат рибного сектору на суму 4,7 мільярда євро, наголошують науковці.
А в Адріатичному та Егейському морях, які, як зауважується, особливо вразливі до глобального потепління, може спостерігатися зниження морської продуктивності та рибної біомаси на 12% та 35% відповідно. Водночас ці райони є одними з лідерів вилову риби в Середземномор’ї.
Науковці попереджають, що це все призведе до «жахливих соціально-економічних наслідків» для рибальства та прибережних громад.
За даними вчених, приблизно 20% території Європи та 30% її населення вже відчувають водний стрес щороку.
В Єврокомісії нагадали, що для стримання підвищення температури повітря та боротьби зі зміною клімату Європейський Союз установив цілі й стратегії щодо зниження викидів щонайменше на 55% до 2030 року. Також ЄС прагне стане кліматично нейтральним до 2050 року.
Наразі Єврокомісія готує стратегію водостійкості, щоб забезпечити безпеку водопостачання, зменшити ризики повеней і пом’якшити наслідки посухи.
- Поділитися: