Лідери ЄС домовилися скоротити викиди парникових газів на 55% до 2030 року. До 2050-го хочуть вийти на нульовий рівень

Лідери ЄС домовилися скоротити викиди парникових газів на 55% до 2030 року. До 2050-го хочуть вийти на нульовий рівень
European Council Press Service

Лідери країн-членів Європейського Союзу домовилися посилити заходи для скорочення викидів парникових газів в атмосферу для досягнення «вуглецевого нейтралітету» до 2050 року. Це випливає з рішень Європейської ради за підсумками засідання 11 грудня.

Таким чином, члени ЄС зобов’язуються до 2030 року скоротити свої викиди парникових газів на 55% у порівнянні з рівнем 1990 року. Попередній цільовий показник становив 40%.

Рішення вже привітала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, заявивши, що воно «відкриває шлях до досягнення кліматичного нейтралітету» ЄС.

Як зазначає Politico, найбільше спротиву підвищенню відсотка викидів, які треба скоротити, висловлювала Польща, яка має велику промислову базу й вугільнодобувну промисловість.

Не єдина перешкода

Польща разом із Угорщиною також блокували узгодження спільного бюджету ЄС, який передбачає 1,8 трильйона євро фінансової допомоги членам об'єднання у часи коронавірусної кризи. Причиною такого спротиву став намір Європейської ради прив'язати виділення фінансової допомоги до ситуації з правами людини в країнах-членах.

Польщу та Угорщину, серед іншого, критикували за утиски прав ЛГБТ+: йдеться, серед іншого, про проголошення вільних від ЛГБТ зон на місцевому рівні в Польщі й намірів Будапешта закріпити визначальний вплив «християнських цінностей» на шлюб у конституції.

Утім 10 грудня стало відомо, що лідери членів ЄС узгодили ці суперечності, що й проклало шлях до ухвалення спільного рішення 11 грудня.

Кліматичний саміт

Про рішення Європейської ради стало відомо напередодні віртуального саміту світових лідерів, де обговорюватимуться наслідки імплементації Паризької кліматичної угоди — міжнародного документа, згідно з яким держави зобов’язуються поступово скорочувати викиди в атмосферу.

Скорочення викидів учасники Паризької кліматичної угоди вважають необхідним для зупинення глобального потепління — зростання рівня температури планети. За прогнозами Міжурядової групи ООН із питань зміни клімату, якщо не вжити невідкладних заходів, до кінця цього століття середньорічна температура може зрости на 1,5-2 градуси за Цельсієм.