ЄС розглядає санкції проти російських проєктів скрапленого природного газу — Bloomberg

У Євросоюзі обговорюють пропозиції щодо санкцій проти ключових російських проєктів скрапленого природного газу та заборони на використання портів ЄС для реекспорту до третіх країн. Так Європа намагається обмежити здатність москви отримувати доходи від викопного палива.

Про це пише Bloomberg із посиланням на джерела. 

Потенційні обмеження вивчають у межах запланованого пакета санкцій проти росії. За словами співрозмовників видання, ЄС прагне ще більше вдарити по російському ланцюгу постачання СПГ та майбутніх доходах від таких проєктів, як-от «Арктик СПГ-2», термінал СПГ в Усть-Лузі та завод у Мурманську. Деякі із цих проєктів уже під санкціями США.

Згідно із планом, портам країн-членів ЄС також заборонять імпортувати російські постачання, які потім реекспортуються до третіх країн. Але заборони на закупівлю палива для використання всередині блоку не буде, пише Bloomberg.

Зазначається, що обговорення все ще перебувають на ранній стадії, і деякі країни-члени скептично ставляться до пропозицій. 

Документ, із яким ознайомилося видання, свідчить, що інші заходи, які обговорюються в межах 14-го пакета санкцій проти рф, можуть включати:

  • санкції проти понад десяток компаній, які продовжували купувати заборонені товари в ЄС та постачати їх до росії;
  • обмеження для суден тіньового флоту рф у межах зусиль щодо встановлення обмеження цін на російську нафту.

Видання вказує, що ЄС, особливо країни Центральної Європи, як і раніше, залежать від росії в постачанні газу, оскільки імпорт з рф становив близько 40% попиту до повномасштабного вторгнення в Україну. Хоча експорт трубопровідного газу відтоді значно зменшився, росія постачає близько 18 мільярдів кубометрів СПГ до європейських портів (здебільшого у Франції, Іспанії та Бельгії), із яких приблизно 1 млрд кубометрів потім реекспортують.

Як США протистоять СПГ-проєктам?

Ще у листопаді 2023 року Сполучені Штати вперше націлилися на здатність росії експортувати скраплений природний газ за допомогою санкцій. Тоді прогнозували, що це може спричинити збої на глобальних енергетичних ринках, яких Вашингтон раніше намагався уникати.

Зокрема, країна оголосила ведення санкцій проти «Арктик СПГ-2» — головного проєкту однієї з найбільших російських газових компаній «Новатек». Загалом США намагаються зірвати реалізацію цього проєкту.