Лубінець про заяву України до РЄ: Темі надали більше уваги, ніж вона вартує

Омбудсмен Дмитро Лубінець
Омбудсмен Дмитро ЛубінецьОфіс омбудсмена

Омбудсмен Дмитро Лубінець відреагував на резонанс навколо заяви України до Ради Європи про частковий відступ від дотримання Європейської Конвенції про захист прав і свобод людини. Він пояснив, що для українців це нічого не змінює.

Про це Лубінець написав у своїх соцмережах.

За його словами, вперше таку заяву щодо відступу від зобов’язань Конвенції з прав людини Україна подала у 2015 році. Тоді депутати проголосували за відступ від цих зобов’язань до «повного припинення збройної агресії російської федерації». 

Омбудсмен також пояснив, що ця заява є лише формальністю, адже Конвенція з прав людини не визначає поняття «воєнний стан», а будь-як обмежувати права людини в Європі не можна. Крім того, він нагадав, що у Конституції України передбачені окремі обмеження прав людини на час воєнного стану. 

«Такий крок лише необхідність. А темі надали набагато більше уваги, аніж вона того вартує. Для громадян України це нічого не змінює», — каже Лубінець і додає, що в самій Раді Європи не реагували негативно на цю процедуру відступу.

Водночас він закликав українські державні органи інформувати громадян про відступи від дотримання деяких прав, «аби новини не викликали обурення». 

Більше про заяву України до Ради Європи

У мережі викликала резонанс новина про те, що Україна подала до Ради Європи заяву про частковий відступ від дотримання Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод через дію воєнного стану в країні.

У заяві йдеться, що у зв’язку з військовою агресією рф деякі права і свободи людини та громадянина, передбачені Конституцією України, можуть бути тимчасово обмежені на період воєнного стану. 

Міністр юстиції Денис Малюська пояснив, що цей документ пов’язаний із періодичним переглядом повідомлень та можливих обмежень з боку України.

«[Це] теж наші міжнародні зобовʼязання. Україна у квітні не призупинила захист, а якраз навпаки — переглянула та забрала застереження щодо обмеження певного набору прав», — зазначив міністр.