Правозахисники закликали не їхати в окупацію для «перереєстрації» нерухомості: це загрожує життю
Правозахисники заявили, що громадяни України, які прямують на тимчасово окуповану територію заради «перереєстрації» своєї нерухомості за російським законодавством, проходять перевірку в росії та можуть бути або депортовані, або затримані.
Про це йдеться в заяві Коаліції організацій, які опікуються питаннями захисту прав людей, що постраждали внаслідок збройної агресії проти України, опублікованій на сайті Центру прав людини ZMINA.
Зазначається, що єдиний пункт пропуску в росії для громадян України працює в аеропорту «Шереметьєво» у Москві. Водночас повернення через нього супроводжується значними безпековими ризиками.
Так, українці вимушені інколи по кілька діб перебувати в зоні прикордонного контролю під час проходження так званої фільтрації. росіяни перевіряють особисті речі, зокрема телефони та іншу техніку. Людей також допитують про зв’язки та контакти в Україні, про родичів і знайомих. Результати перевірки можуть стати причиною заборони на в’їзд до росії.
Крім того, правозахисники нагадують, що спецслужби росії та представники окупаційних органів влади можуть незаконно затримати громадян України. Є ризик катувань, звинувачення у шпигунстві чи співпраці з розвідувальними органами, наголошує правозахисна Коаліція.
Одним із таких прикладів є справа Леніє Умєрової, 25-річної кримчанки, яку 4 грудня 2022 року затримали силовики рф після перетину грузинсько-російського кордону, коли вона намагалася повернутися до тимчасово окупованого Криму, щоб доглядати за батьком, хворим на рак. Її заарештували за звинуваченням у шпигунстві.
Правозахисники запевнили, що право власності на нерухоме майно, розташоване на окупованих територіях, гарантується та охороняється законодавством України й міжнародним правом. Вони також наголосили, що Україна не визнає та ніколи не визнає законним вилучення нерухомого майна окупаційною владою. Тож закликають не їхати в окупацію для «перереєстрації» нерухомості.
Більше контексту
Наприкінці березня 2024 року окупаційна влада рф на тимчасово окупованих територіях Донецької, Запорізької, Луганської, Херсонської областей України повідомила, що власники житла повинні зареєструвати право власності на житлову нерухомість у російському «Єдиному державному реєстрі нерухомості».
У разі відсутності відповідного запису в реєстрі, або якщо житлове приміщення має ознаки «безхазяйного», тобто не використовується і за нього не сплачуються комунальні послуги протягом року, нерухомість погрожують відібрати.
- Поділитися: