На Хмельниччині суд ухвалив перші рішення про мобілізацію засуджених

Хмельницький міськрайонний суд ухвалив перші рішення про умовно-дострокове звільнення засуджених від відбування покарання для проходження військової служби у лавах Збройних сил України.

Про це повідомила пресслужба Хмельницького міськрайонного суду.

Двоє добровольців — 24-річний та 43-річний чоловіки родом із Хмельницької області. Восени 2022 року їх засудили, зокрема, за крадіжки згідно зі ст. 185 Кримінального кодексу України на 4 роки й 9 місяців та на 5 років і 5 місяців позбавлення волі відповідно.

У тексті постанов ідеться, що кожен із них придатний до військової служби за станом здоров'я, пройшов професійно-психологічний добір і має достатній рівень фізичної підготовки для виконання покладених на них обов'язків.

Після ухвалення рішення суд зобов'язав ГУ «Хмельницький слідчий ізолятор» невідкладно умовно-достроково звільнити чоловіків від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом. А також передати чоловіків до підрозділів Національної гвардії України, доставивши до Хмельницького ТЦК та СП для укладання контракту.

Суд також ухвалив установити над чоловіками адміністративний нагляд командирами військової частини, де ті проходитимуть військову службу за контрактом. Серед обмежень — заборона перебувати за межами місця дислокації військової частини та виїжджати в особових справах без дозволу командира.

Мобілізація в’язнів

Верховна Рада ухвалила законопроєкт про мобілізацію засуджених, а президент Володимир Зеленський 17 травня підписав його. Документ пропонує надавати можливість залучатися до військової служби тим, кому присудили обмеження або позбавлення волі за нетяжкими статтями.

Не будуть мобілізовані засуджені за умисне вбивство, зґвалтування, сексуальне насильство та злочини проти основ національної безпеки. Також корупціонерам не дозволять замінити покарання на можливість воювати.

Водночас у Міністерстві оборони уточнювали, що на мобілізацію засуджених впливатиме не тільки склад їхнього злочину та бажання, а й висновок військово-лікарської комісії, рішення суду про умовно-дострокове звільнення та готовність командира прийняти людину на службу у свій підрозділ.

Голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія припустив, що за новим законом достроково звільнитися від відбування покарання, щоб піти на військову службу, захочуть кілька тисяч засуджених. Станом на 21 травня понад 3 тисячі засуджених подали заяви на приєднання до ЗСУ.