Повістки поштою та на місці роботи. Чи не порушує права громадян рішення уряду щодо мобілізації

Після набуття чинності нового закону про мобілізацію уряд оновив і порядок призову громадян на військову службу. Зокрема, тепер повістки можуть приходити на місце роботи чи навчання, а після 16 липня — також через пошту. Нововведення викликали бурхливі обговорення — наприклад, повістку вважатимуть врученою, навіть якщо військовозобов’язаного не буде за вказаним в обліковому документі місцем проживання.
Що змінює постанова Кабміну, чи не порушують її норми права військовозобовʼязаних та чи є суперечності із законом — розбиралося hromadske.
Хто може давати повістки?
За новою постановою, отримати повістку можна не лише від працівників ТЦК. Тепер посвідчення уповноваженого вручати повістки за спеціальним наказом можуть мати:
- власне представники територіальних центрів комплектування;
- представники районних і міських адміністрацій, а також сільських, селищних, міських рад (а також районних рад у містах);
- представники підприємств, установ та організацій;
- представники розвідувальних органів, Служби безпеки України.
Вручення повісток відбуватиметься цілодобово: за адресою проживання, роботи, навчання, а ще — у громадських місцях, ТЦК, на блокпостах і на пунктах пропуску через кордон.
За яких умов повістку вважатимуть врученою?
Якщо вам вручили повістку в руки, підтвердженням виклику до ТЦК буде не лише ваш особистий підпис, а й відеозапис вручення чи ознайомлення зі змістом повістки. А ще — зафіксоване на відео зачитування акту про відмову від вручення повістки чи навіть просто зафільмована відмова під час спілкування з уповноваженими представниками.
Якщо ж повістка надіслана поштою, підтвердженням буде:
- отримання посилки;
- відмітка про відмову отримувати посилку;
- проставлення відмітки про відсутність людини за місцем фактичного проживання, яке вона вказала під час уточнення даних у ТЦК — тобто до 16 липня, коли закінчується передбачений законом 60-денний термін на оновлення особистої інформації. Якщо дані не уточнювались, то відмітка про відсутність буде за місцем задекларованого проживання.
Простими словами, якщо ви зареєстровані у Вінниці, а живете в Києві та не повідомляли про це військкомату, — повістку можуть відправити поштою до Вінниці. І хоч вас там не буде, таке оповіщення теж вважатимуть підтвердженим.
Виникає питання: чи не порушує така норма права військовозобовʼязаних? Як пояснює юристка з адвокатського об'єднання «Актум» Олена Хоменко, постановою уряду №1487 передбачено, що військовозобовʼязані мають оновлювати дані раз на 5 років. Якщо ж людина змінила фактичне місце проживання, протягом 7 днів вона має стати на військовий облік у найближчому ТЦК.
Це ризик перекладання відповідальності на військовозобов'язаного. Якщо ви не оновлюєте інформацію про фактичне місце перебування, ви самостійно відповідальні за всю кореспонденцію, яку отримуватимете за останньою задекларованою адресою.Олена Хоменко, юристка адвокатського об'єднання «Актум»
Що буде, якщо відмовитися від повістки?
Якщо резервіст або військовозобов’язаний відмовився від повістки, то уповноважений її вручати складає акт відмови. Його мають підписати щонайменше двоє учасників групи оповіщення. Далі акт оголошують громадянинові, після чого дають керівникові ТЦК для притягнення відмовника до адміністративної відповідальності.
Акт відмови від отримання повістки реєструють у центрі комплектування. Крім того, поліціянт, який входить до групи оповіщення, затримує громадянина та доставляє до ТЦК на підставі статей 261 і 262 Кодексу про адміністративні правопорушення.
Як і де оповіщатимуть?
Одне з нововведень — групи оповіщень. Наказом урегулювали їх кількість, чисельний склад і порядок роботи. Голови ТЦК мають визначити старших у таких групах з-поміж працівників центру. А ще — маршрути, час та строки проведення оповіщень.
До таких груп включатимуть представників ТЦК, а також поліції. Долучити до груп можуть і голів ОСББ залежно від місця, де проводитимуть оповіщення. Однак роздавати повістки вони не будуть.
Кожен зможе перевірити, чи є, наприклад, у представника ТЦК із групи оповіщення потрібні повноваження та чи у визначеному наказом місці він перебуває. Тобто в нас уже не буде маніпуляцій, коли повістки роздають без повноважень на це.Олена Хоменко, юристка з адвокатського об'єднання «Актум»
Резервістів і військовозобов’язаних можуть сповістити за місцем проживання:
- через дільниці оповіщення;
- представники районних, міських держадміністрацій, сільських, селищних, міських рад (і райрад у містах);
- представники ТЦК;
- групи оповіщення, до яких можуть включати голів ОСББ та управлінців багатоквартирними будинками.
За місцем роботи або навчання оповіщати зможуть:
- представники підприємств (установи, організації) чи закладу освіти;
- працівники ТЦК;
- групи оповіщення, до складу яких можуть включати, зокрема, поліціянтів.
У громадських місцях, будинках, місцях масового скупчення людей, блокпостах, пунктах пропуску через кордон — оповіщатимуть представники ТЦК та групи оповіщення.
Уповноважені вручати повістки можуть сповіщати громадян як самостійно, так і у складі груп.

Черга до ТЦК — як це поєднувати з роботою?
Аномальні черги до центрів комплектування виникли задовго до 18 травня. Коли ж набув чинності новий закон про мобілізацію, вони стали вже нормою. Невідомо, скільки так триватиме, тож виникає питання: а як це корелюється із трудовим законодавством?
Адвокатка Олена Хоменко пояснює, що, згідно із законом, під час воєнного стану роботодавець зобов’язаний відпускати військовозобов’язаних для оновлення даних до ТЦК чи для проходження військово-лікарської комісії. Проблема може виникнути, якщо підлеглий цим зловживатиме.
Якщо працівник приходить до ТЦК, на вході йому дають перепустку — він може її сфотографувати для підтвердження. Так само можна зафіксувати відмітку в журналі реєстрації. Ці відомості він може надавати роботодавцю, який зобов’язаний вивільняти його від роботи й здійснювати оплату за цей час.Олена Хоменко, юристка з адвокатського об'єднання «Актум»
Як перевірятимуть військово-облікові документи?
На прикордонні та на пунктах пропуску через кордон перевіряти такі документи можуть і прикордонники. А за місцем проживання, роботи, навчання, у громадських місцях — уповноважені працівники ТЦК або поліціянти. Цей процес їм дозволено фіксувати на фото чи відео.
Під час перевірки представник ТЦК зобов’язаний назватися та показати посвідчення уповноваженого вручати повістки, а також паспорт, посвідченням офіцера чи військовий квиток.
Якщо зʼясується, що громадянин порушує правила військового обліку або має розбіжності у військово-обліковому документі з даними реєстру призовників, то старший групи оповіщення пропонує пройти до ТЦК. Мета такого візиту до центру комплектування — взяття на військовий облік, проходження медичного огляду для визначення придатності, уточнення персональних даних тощо. Для цього громадянинові вручають повістку.
Якщо військовозобов’язаний відмовиться брати повістку, то поліція може доставити його до ТЦК примусово.
Як розвантажити ВЛК?
Для розгляду питань щодо надання відстрочки, у ТЦК створять окремі комісії. Головою такої комісії буде керівник центру, а членами — представники апарату й структурних підрозділів районної та міської адміністрацій. Водночас комісія не розглядатиме питання надання відстрочок заброньованим — для бронювання діятиме інша процедура.
Якщо у вас є підстави для відстрочки, ви маєте подати на імʼя голови комісії ТЦК або його відділу заяву з документами, які підтверджують це право.
Комісія вивчає заяву та документи, оцінює законність підстав, а за потреби також готує запити до відповідних органів влади для отримання інформації, що підтверджує це право заявника (чи використовує інформацію з публічних електронних реєстрів).
Комісія зобов’язана це зробити протягом 7 днів з дати надходження заяви та не пізніше ніж протягом наступного дня з дати отримання інформації на запити.
Про ухвалене рішення громадянина мають повідомити телефоном чи тією ж поштою, але не пізніше ніж наступного дня після ухвалення. Якщо рішення про відстрочку позитивне, заявникові надають довідку. У разі відмови — повідомляють письмово із зазначенням причин. Таке рішення все ще можна оскаржити в суді.
Є позитивний момент: надаючи спочатку відстрочку й не направляючи на комісію ВЛК, ми трохи розвантажимо систему. Люди, які мають право на відстрочку, не проходитимуть зайвий раз комісії ВЛК кожні пів року.Олена Хоменко, юристка з адвокатського об'єднання «Актум»
Якщо людина все ж проходитиме лікарську комісію та перевірятиме стан здоровʼя, то розумітиме, що повністю «прикрита», оскільки вже матиме довідку про наявність відстрочки, — додала адвокатка. Але зауважила, що за стандартного формату проходження ВЛК, ніякого розвантаження системи не буде.
Чи є проблеми з відстрочками?
Право на відстрочку, згідно зі статтею 23 нового закону про мобілізацію, є в тих, хто має одного зі своїх батьків чи одного з батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю І чи II групи — за умови відсутності інших родичів, які не є військовозобов'язаними.
Для розгляду питання надання їм відстрочки, потрібно звернутися до ТЦК із відповідною заявою. Після цього в центрі перевіряють родинні зв’язки військовозобовʼязаного та людини, яка потребує догляду.
У разі виявлення невідповідності даних у заяві або непідтвердження здійснення догляду, комісія заяву не розглядає. Щоб підтвердити догляд, громадянин має звернутись із заявою до сільської, селищної, міської ради чи районної ради в місті.
Таку заяву розглядає вже інша комісія, до якої можуть входити місцеві депутати, представники місцевого самоврядування та громадських організацій.
Правниця зауважує, що хоча постанова деталізувала перелік документів, які є підставами для відстрочки за статтею 23, водночас деякі питання залишилися відкритими.
Так, виникла неузгодженість щодо необхідних документів для оформлення постійного догляду за родичами з інвалідністю.
«Основна проблема — в акті постійного догляду. У нас є його форма, проте наразі немає механізму, хто має надавати цей акт і чи належить це до повноважень органів місцевого самоврядування або до повноважень органів управління соціального захисту населення», — зазначає Олена Хоменко.
Про медичний огляд
Громадян, які перебувають на військовому обліку та прибули до ТЦК для уточнення своїх облікових даних, на медичний огляд не направляють. А тих, хто вже уточнив дані, на медогляд викликатимуть повісткою.
Якщо резервісти та військовозобов’язані пройшли медогляд під час воєнного стану, то довідка з висновком про придатність буде чинна лише один рік. Медогляд можуть проводити в закладах охорони здоров’я, що мають відповідний договір із НСЗУ.
Визначати придатність за станом здоров’я можуть військово-лікарські комісії при районному чи міському ТЦК. Якщо громадянин буде не згодний із рішенням ВЛК, то його направлять на проходження такої комісії вже до обласного ТЦК. Рішення ВЛК на цьому рівні може скасувати штатна військово-лікарська комісія вищого рівня. Рішення центральної ВЛК можна оскаржити через суд.
Військовозобов’язаним віком до 45 років видаватимуть направлення для визначення придатності до служби в десантно-штурмових військах, Силах спеціальних операцій, морській піхоті.
Придатність до військової служби за станом здоров’я кожен лікар визначає індивідуально. У декого це викликає занепокоєння, чи не створить такий особистий підхід корупційних ризиків. Адвокатка Олена Хоменко наголошує: ми не можемо говорити про корупцію, допоки це не доведено.
Кожен лікар індивідуально дає свою оцінку. А голова комісії, спираючись на інформацію про наявні хвороби, свою практичну діяльність і медичні виписки, має вже ухвалити остаточне рішення. Кожному чоловіку варто до цього готуватись і надсилати завчасно виписки й висновки, щоб потім не було сюрпризів у вигляді висновку про повну придатність, коли людина може бути хвора.Олена Хоменко, юристка з адвокатського об'єднання «Актум»
- Поділитися: