Зміна керівника Об'єднаних сил після заяви до ДБР одного з командирів «Азову». Що відбувається

Ввечері 23 червня начальник штабу та заступник командира бригади «Азов» Богдан (Тавр) Кротевич подав заяву до Державного бюро розслідувань щодо дій бойового генерала, який, за його словами, «убив більше українських військових, ніж будь-який російський генерал».
Однак військовий не назвав імені цього керівника. Вже наступного дня медіа дізналися, що йдеться про командувача Об'єднаних сил ЗСУ генерал-лейтенанта Юрія Содоля. А на вечір 24 червня президент Зеленський оголосив про звільнення Содоля з посади. На його місце призначили генерала Андрія Гнатова.
Детальніше про те, що сталося за останні дні, — у матеріалі hromadske.
Хто такий Содоль?
Генерал-лейтенант Юрій має звання Героя України. Із 2003 року він служив у десантних військах, через декілька років його призначили командиром 25 повітрянодесантної бригади.
На війні Содоль із 2014 року — тоді його бригада п’ять місяців провела в активних боях на сході країни. У січні 2015-го військового призначили першим заступником командувача Десантно-штурмових військ. У 2018 році Содоля призначили на посаду командувача Морської піхоти, а пізніше — отримав звання генерал-лейтенанта. Із 2020 року паралельно він обіймав посаду командувача Оперативно-тактичного угруповання «Схід», на якій був і під час повномасштабного вторгнення.
У лютому 2024 року, після призначення Олександра Сирського новим головнокомандувачем ЗСУ, президент Володимир Зеленський призначив Содоля командувачем Об'єднаних сил ЗСУ. У травні він став також командувачем Оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця».
Хто такий Кротевич?
Богдан (Тавр) Кротевич родом із Сімферополя. Навчався в Академії водного транспорту України, а згодом переїхав до Києва. У 2013 році був учасником Революції гідності.
Після початку війни у 2014 році пішов на фронт добровольцем у складі «Азову». Тоді він брав участь в операціях на Донеччині: боях за Широкине, захисті Світлодарської дуги, обороні Мар’їнки та Красногорівки. У 2016 році став командиром взводу.
На початку повномасштабного вторгнення Кротевич захищав Маріуполь — після оборони «Азовсталі» він чотири місяці перебував у російській неволі. Його звільнили 21 вересня 2022 року під час великого обміну полоненими.
У чому звинувачують Содоля?
Кротевич заявив, що «99% військових його ненавидять за те, що він робить». Водночас імені генерала у своїй публікації не називав.
Ця людина починає розслідування проти командирів, які наступають і не втрачають позиції, проте проти себе він службові розслідування не ініціює.Богдан (Тавр) Кротевич, начштабу «Азову»
За словами військового, вдатися до медійного розголосу його змусило розуміння, що це єдиний спосіб змінити ситуацію. Він також додав, що перед цим намагався розв’язати ситуацію не виносячи її назовні.
Кротевич зауважив, що це його особисте рішення, а всі ймовірні наслідки він повністю візьме на себе. Наступного дня медіа повідомили, що цей генерал — Юрій Содоль, а ДБР уже працює над цією заявою.
За даними «Української правди», Кротевич звинувачує Содоля в перевищенні службових повноважень та некомпетентному командуванні, що призвело до втрат підконтрольних територій. Через це один із командирів «Азову» просить перевірити командувача Об’єднаних сил на факт співпраці з ворогом. Тавр також зазначив, що готовий свідчити у справі.
Винний у прориві до Торецька?
До слова, депутатка Марʼяна Безугла, яка відома критикою вищого військового керівництва, 21 червня звинуватила Содоля у втраті позицій іще з 2014 року.
Прорив на Торецьк. Розвідка попереджала. За добу до можливого прориву Содоль знімає з місця бригаду і заводить підрозділ, який уже має втрати та має знижену боєздатність (…) Має такий вигляд, що генерал Содоль не просто проявляє злочинну недбалість, а й умисел, працює на ворога.Мар’яна Безугла, народна депутатка
А в пості вже після розголосу заяви Кротевича депутатка додала: «При Содолі ми пропустили вторгнення на Харківщину, прорив на Покровськ, втратили Авдіївку».
Також, за її словами, «під час пропущеного прориву на Торецьк керівник східного фронту генерал Содоль пиячив у ресторані “Облака” в Одесі».
До речі, з Одесою пов’язана ще одна нещодавня скандальна історія: 22 червня генерал-лейтенант нагородив нагрудним знаком «За службу та звитягу» Геннадія Труханова — міського голову, якого активісти вважають проросійським і стверджують, що він має паспорт держави-агресорки.
А втім, у морській піхоті місяць тому вступилися за Содоля, коли у соцмережах критикували його призначення командувачем ОСУВ «Хортиця».
Дивує, коли дістають із шухляди старі ярлики типу «м'ясник» і, не розібравшись у суті питання, поливають брудом людину, яка поклала все своє життя та всі свої сили на справу захисту України.зі сторінки Морської піхоти у Facebook
На офіційній сторінці морпіхів написали, що навесні 2022 року «саме під керівництвом Юрія Содоля було зупинено просування російських сил на півдні Донеччини, фронт було стабілізовано, і з того часу лінія зіткнення була майже незмінною».
Зі схожою заявою тоді виступила і 35 окрема бригада морської піхоти імені контрадмірала Михайла Остроградського.
З якої посади звільнили Содоля?
Зрештою ввечері 24 червня президент Зеленський звільнив Юрія Содоля з посади командира Об’єднаних сил. У зверненні верховного головнокомандувача йшлося, що рішення ухвалили після наради з військовим керівництвом — серед них були міністр оборони Рустем Умєров, головнокомандувач Олександр Сирський і начальник Генерального штабу Анатолій Баргилевич.
Варто зауважити, що глава держави зняв Юрія Содоля саме з посади командувача Об’єднаних сил, а от в ОСУВ «Хортиця» він наразі залишається головою. Так само відставка не проясняє ситуацію із заявою Кротевича та потенційним розслідуванням ДБР.

Хто наступник?
На посаді Содоля замінить бригадний генерал Андрій Гнатов — також виходець із морської піхоти. У 2001-му він закінчив Харківський інститут танкових військ. Як офіцер він служив, зокрема, у Криму. Згодом він брав участь у формуванні нових загонів морської піхоти з підрозділів, які вийшли з півострова після його анексії росією. У 2018–2021 роках він був командиром 36 бригади морської піхоти.
Після повномасштабного вторгнення Гнатов став заступником командувача військ Оперативного командування «Південь» і був одним із керівників оборони Миколаєва, а в червні 2022-го отримав звання бригадного генерала.
Навесні 2023-го генерал був керівником оборони Бахмута, під час чого тісно співпрацював із чинним головнокомандувачем Сирським. Після призначення останнього Гнатов став командувачем військ Оперативного командування «Схід».
- Поділитися: