Знесення храму ПЦУ в окупованому Криму: прокуратура розпочала провадження

Кримська прокуратура розпочала кримінальне провадження через знесення окупантами православного Хрестовоздвиженського храму в Євпаторії.

Про це йдеться на сайті прокуратури АР Крим та міста Севастополь.

Прокурори зазначили, що дії окупаційної адміністрації порушують вимоги міжнародного права:

  • статті 147 Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, яка забороняє руйнування власності, не виправдане воєнною необхідністю;
  • статті 56 Гаазького положення про закони та звичаї війни 1907 року, що прямо передбачає захист релігійних установ від захоплення, знищення або навмисного пошкодження.

Українські правоохоронці розпочали кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу України, тобто за порушення законів та звичаїв війни. Винним загрожує позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.

У прокуратурі розповіли, що ще в лютому 2024 року спільно з громадською організацією Global Rights Compliance скерували до Міжнародного кримінального суду інформаційне подання щодо злочинів російської окупаційної влади проти релігійних груп у Криму. Зокрема, надали докази системності переслідувань і тиску на Кримську єпархію Православної церкви України.

Що передувало?

21 липня представники окупаційної влади розпочали демонтаж Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в Євпаторії. Цьому передувало винесення у 2019 році незаконного рішення окупаційного Євпаторійського міського суду про знесення церкви.

За даними Представництва президента України в Криму, окупантам у демонтажі активно допомагає місцевий житель Андрій Скряпін — комендант гуртожитку на вулиці Інтернаціональній, на території якого й розташований храм.

Тиск на українських православних у Криму

Після окупації півострова росіяни розпочали адміністративний, судовий та силовий тиск на Кримську єпархію тоді ще Української православної церкви Київського патріархату, а згодом — Православної церкви України.

Протягом 10 років окупації переслідування українських православних лише набирали обертів. Наслідком такого тиску стало різке зменшення парафій та священників. Так, до початку окупації в Криму налічувалося 49 релігійних громад (парафії, місії, братства, монастир), а до початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну їх залишилось уже тільки 7.

У травні 2023 року відбулося остаточне захоплення окупантами Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира та княгині Ольги у Сімферополі. А 8 квітня цього року за рішенням окупаційної адміністрації демонтували купол цього собору, який був центральною святинею ПЦУ в Криму.

У червні Європейський суд з прав людини одноголосно ухвалив рішення, у якому визнав росію відповідальною за порушення прав і свобод людини на тимчасово окупованій території Криму та міста Севастополя.