Євродепутати звернулися до Борреля — вимагають дозволити Україні атакувати цілі у рф зброєю від партнерів

Майже 60 депутатів Європарламенту закликали зняти всі обмеження на використання зброї, яку Україна отримала від партнерів. Вони закликали голову європейської дипломатії Жозепа Борреля продовжувати тиснути на тих, хто встановив певні обмеження для Києва. 

Про це йдеться в їхньому листі до Борреля, який опинився в розпорядженні Český rozhlas.

Наразі деякі держави ЄС досі не дозволяють Україні використовувати надану зброю для ударів по військових об'єктах на території в росії.

«Ми наполегливо закликаємо вас продовжувати тиск на країни-члени ЄС та їхніх союзників по НАТО, щоб вони зняли обмеження на використання Україною зброї, що постачається із Заходу», йдеться в листі.

Боррель ще наприкінці серпня заявляв, що країни Євросоюзу повинні зняти обмеження. І євродепутати закликали його докласти всіх зусиль, щоб переконати країни-члени переглянути чинні заборони.

«Останні події, включно з операцією України в Курській області та її впливом на паливну інфраструктуру росії, показують, що побоювання щодо можливої ​​ескалації можуть бути перебільшеними», — зауважили євродепутати.

Як заявив один з ініціаторів листа та політик від чеського руху STAN Ян Фарскі, поки росія атакує цивільні об’єкти в Україні, у Сил оборони «зв’язані руки», що призводить до затягування війни та втрат. Саме тому, на його думку, Київ повинен мати можливість націлитися на військові цілі, звідки атакує рф. 

Заклик скасувати всі обмеження підписали представники всіх політичних фракцій Європарламенту, за винятком двох ультраправих груп «Патріоти за Європу» та «Європа суверенних націй».

Удари по рф західною зброєю

Видання Politico ще наприкінці травня написало, що президент США Джо Байден таємно надав дозвіл Україні завдавати ударів по росії зброєю, яку передав Вашингтон.

Згодом у пресслужбі президента Володимира Зеленського підтвердили надання цього дозволу. Але певні обмеження досі залишаються: повідомлялося, що ударів американською зброєю можна завдавати виключно у прикордонних із Харківською областю районах.

Пізніше в Раді національної безпеки США пояснили, що дозвіл на використання американської зброї по території росії не обмежується лише захистом Харківської області. За словами представника Ради нацбезпеки Майкла Карпентера, дозвіл стосується прикордонної території, звідки росія готує свої атаки на Україну.

Держсекретар США Ентоні Блінкен зазначив, що Сполучені Штати продовжать «адаптуватися та підлаштовуватися» в разі потреби.

Окрім США, Україна вже отримала дозволи на застосування переданої зброї на власний розсуд від низки партнерів, хоча не від усіх.