У Чехії пояснили, чому не всім чехам дозволяють воювати на боці України

Президент Чехії Петр Павел
Президент Чехії Петр ПавелX / Petr Pavel

У 2024 році до президента Чехії Петра Павела зверталися 109 громадян із проханням дозволити взяти участь у війні проти росії на боці України. Однак через негативний висновок міністерств оборони, внутрішніх чи закордонних справ дві третини таких запитів дозволу не отримали.

Про це пише iRozhlas із посиланням на прессекретаря чеського президента Філіпа Платоша.

Так, дозвіл вирушити на війну проти росії отримали лише 40 громадян Чехії, тим часом 74 заяви отримали відмову. Серед тих, хто бажав воювати на боці України, були три жінки, а також ті, хто подавали заяви повторно.

Речник Павела пояснив, що заяви спершу надходять до міністерства оборони, яке може не рекомендувати президенту давати дозвіл на службу на боці України колишнім військовослужбовцям, що залишаються в резерві, або тим, хто раніше пройшов основну військову службу.

Однак винятками можуть бути особи з подвійним громадянством або ті, хто хоче служити в одній з армій НАТО.

Чеське оборонне відомство консультується з МЗС та МВС і вже потім подає відібрані кандидатури на затвердження президенту.

«Як правило, ми оцінюємо заяви з погляду кримінального права, наприклад, чи є вони особами, які притягувалися до кримінальної відповідальності, були засуджені тощо. Або з погляду службової діяльності, тобто чи є вони співробітниками силових структур. У таких випадках ми не рекомендуємо давати згоду», — розповідав раніше речник міністерства внутрішніх справ Ондржей Кратошка.

Загалом за час свого перебування на посаді Петер Павел отримав заяви на отримання дозволу воювати проти росії від 181 громадянина. Загалом він задовольнив 60 заяв, які отримали схвальні висновки від усіх трьох міністерств.

Зазначимо, що згідно з чеським законодавством громадянам заборонено проходити службу в іноземних збройних силах без спеціального дозволу президента.

Водночас на початку повномасштабного вторгнення росії прем’єр-міністр Чехії Петер Фіала публічно заявив про відсутність покарання для громадян, якщо ті поїдуть воювати в Україну.

Один із таких добровольців Філіп Сіман отримав вирок на своїй батьківщині за мародерство під час бойових дій. Його також звинувачували в неотриманні дозволу від Павела, однак потім виправдали, пославшись саме на слова прем’єра Фіали, який обіцяв відсутність покарання.