Кіно на березі моря: головні дійові особи Одеського кінофестивалю

Поки літня спека виганяє жителів міст на курорти, Одеса уже всьоме готується приймати гостей з усього світу на кінофестиваль. Цього року він пройде з 15 по 23 липня.У цей час на одеських пляжах можна буде зустріти номінантів і переможців «Оскара», BAFTA, Берлінського, Венеційського та багатьох інших фестивалів. Ми ж вирішили розповісти про найпомітніших гостей ОМКФ.

Крістофер Гемптон

Головою цьогорічного журі буде британський письменник, поет, сценарист та режисер Крістофер Гемптон. Якщо вас цікавлять регалії, то в нього на поличці стоять спеціальний приз журі Каннського фестивалю (за фільм «Каррінгтон»), премії «Оскар» та BAFTA (обидві за картину «Небезпечні зв'язки»), а на лацкан він завжди може почепити знак Ордену Британської імперії.

На додачу до нагород, у Гемптона достатньо номінацій. За голлівудську «Спокуту» він ледь не схопив другий «Оскар», проте програв братам Коенам. Цим сценарист не обмежився і написав тексти до двох мюзиклів — «Бульвару Сансет» Ендрю Ллойда Веббера та «Дракули» Франка Вільгорна. Однією з найсвіжіших робіт Гемптона став сценарій до фільму «Небезпечний метод» з Майклом Фассбендером та Кірою Найтлі.

Кадр з фільму «Спокута»

Ребекка О'Браєн

Її ім'я більше відоме шанувальникам арт-хаусу. Ребекка майже 30 років є незалежною продюсеркою та співпрацює з британським режисером Кеном Лоучем. Серед їхніх спільних проектів варто виокремити «Земля та свобода» (приз за найкращий фільм Європейської кіноакадемії), «Вітер, що колише верес» та «Я, Деніел Блейк» (обидві стрічки отримали в Каннах «Золоту пальмову гілку» 2006 та 2016 років відповідно). Між іншим, остання робота Лоуча буде показана на ОМКФ у програмі «Фестиваль Фестивалів».

Ще одну відому роботу Ребекка О'Браєн створювала з Роуеном Аткінсоном. Мова йде про «Біна» — повнометражну картину-продовження популярного комедійного серіалу. Вона при бюджеті 18 мільйонів доларів зібрала у світовому прокаті 250.

Кадр з фільму «Я, Деніел Блейк»

Уберто Пазоліні

Італійський продюсер та режисер теж має у запасі кілька вагомих нагород. Головним успіхом для нього стала картина «Чоловічий стриптиз», яка номінувалася на «Оскар» в чотирьох номінаціях, але програла «Титаніку». А от премію BAFTA у номінації «Найкращий фільм» стрічка все ж отримала.

У якості режисера Пазоліні відзначили на Венеційському фестивалі. Дебютну картину («Дружбани») оцінила асоціація європейських кінотеатрів, а за «Життя, що зупинилось» він отримав приз «Орізонті» за найкращу режисуру.

Кадр з фільму «Чоловічий стриптиз» 

Крістіан Петцольд

Почесний гість ОМКФ особисто представить свою ретроспективу. Петцольд — улюбленець Берлінале: на його рахунку одразу три статуетки (за фільми «Барбара» та «Вольфсбург») і ще три номінації на головну премію «Золотий Ведмідь».

На фестивалі він покаже чотири власні фільми — «Єлла», «Єріхов», «Барбара» та «Фенікс». Усі картини були як мінімум номінантами фестивалів у Берліні, Венеції та Сан-Себастьяні. Окрім ретроспективи, Петцольд проведе майстер-клас для Літньої школи.

Кадр з фільму «Барбара» 

Валентин Васянович

Це знакова персона сучасного українського кінематографу, що буде головувати в журі національної конкурсної програми. На рахунку Васяновича відразу три премії ОМКФ — у 2012 — 2013 роках він отримав два призи FIPRESCI, а в 2014 здобув «Золотого Дюка» за найкращий український повнометражний фільм — «Присмерк».

Васянович був співпродюсером та оператором фільму Мирослава Слабошпицького «Плем'я».

Кадр з фільму «Плем’я»