Куба без Фіделя: чим запам’ятався лідер революції

Кастро пережив більш як 600 замахів на життя, поставив світ на межу ядерної катастрофи і підняв повстанський рух, що переміг режим генерала Батисти

Команданте і беззмінний кубинський лідер Фідель Кастро, що правив Кубою понад півстоліття мав суперечливу репутацію. Частина світової спільноти вважала його народним правителем, інша — одним з найжорстокіших диктаторів в історії людства.

Кастро підняв повстанський рух, що переміг режим генерала Батисти, пережив більш як 600 замахів на життя і поставив світ на межу ядерної катастрофи, дозволивши СРСР розмістити на Кубі ядерні ракети. Саме ця подія, за версію США, спровокувала так звану «Карибську кризу» в 1962 році, тоді як, за версією Радянського Союзу, до цього призвело розміщення американських ракет середньої дальності в Туреччині.

В 40-х роках минулого століття Кастро отримав ступінь доктора права в Гаванському університеті. В 50-х він активно займається адвокатською справою і паралельно — політикою. Після воєнного перевороту на Кубі в 1952-му, здійснемому Фульхенсіо Батистою, Кастро починає підготовку до збройного протистояння режиму генерала. Рік потому, 26 липня він разом із групою однодумців намагається організувати повстання, але зазнає поразки. На суді у цій справі він виголошує знамениту промову «Історія мене виправдає», втім, вирок суддів — 15 років за гратами за спробу збройного заколоту.

На суді в 1953 році він виголошує знамениту промову «Історія мене виправдає», втім, вирок суддів — 15 років за гратами за спробу збройного заколоту

Фідель Кастро під арештом у 1953 році

Саме 26 липня вважається початком Кубинської революції. Втім, вже за два роки Кастро амністували. Розуміючи що на Кубі ресурсів для нового повстання замало, він вирушив до Мексики, щоб за рік повернутися і організувати партизанське протистояння.

Саме в Мексиці Фідель зустрів друга і соратника, аргентинського лікаря Ернесто «Че» Гевара. Повстанці оголосили себе борцями із американським впливом на острові — в роки свого правління Батиста активно підтримував зв’язки зі США, надавав американським компаніям найвигідніші концесії в гірничій справі, в нафторозвідці, у продажу на острові бензину. Кастро оголосив таку політику «грабунком Куби» і за допомогою загонів повстанців отримав повний контроль над країною в 1959 році.

Батиста активно підтримував зв’язки зі США, надавав американським компаніям найвигідніші концесії в гірничій справі, нафторозвідці, у продажу на острові бензину. Кастро оголосив таку політику «грабунком Куби»

Фульхенсіо Батиста

Попри оголошення Куби «островом свободи», Фідель Кастро продовжив практики репресій, як і його попередник Батиста. Опонентів революції він вбивав, або відправляв у концтабори. Кількох колишніх поплічників серед вождів партизанського руху, що могли створити йому конкуренцію він ліквідував після приходу до влади.

Численні спроби ЦРУ і навіть американської мафії, невдоволеної втратою гаванських борделів і казино, усунутии від влади Кастро, спровокували тісну співпрацю Куби та СРСР. Фідель оголосив про соціалістичний характер революції, встановив однопартійну ситему в країні і пообіцяв лишатися «марксистом» до кінця своїх днів. «Острів свободи» пізнав усі «переваги» соціалістичного ладу — карткова система на продукти, дефіцит, обмеження свободи слова і преси. Мільйони кубинців, ризикуючи життям, через море добиралися до берегів США, рятуючись від планової економіки Кастро.

Fidel Castro, Havana, 1978

Глава держави не раз заявляв, що не поступиться «імперіалістичним лідерам», втім в останні роки дедалі частіше визнавав, що не може критикувати всіх як і раніше, оскільки «без міжнародних відносин Кубі не обійтись». У 2014 році Гавана та Вашингтон оголосили про нормалізацію відносин та відкриття посольств.

Кастро, який через проблеми зі здоров’ям передав владу брату ще в 2006 році, щодо такої «відлиги» висловився досить різко. У листі, що був опублікований в одній з гаванських газет, Фідель заявив що Куба не потребує подарунків «від імперії». Він назвав слова Обами про примирення «солодкими»  і попередив, що вони можуть викликати у кубинців серцевий напад.

У 2014 Фідель заявив що Куба не потребує подарунках «від імперії». Він назвав слова Обами про примирення «солодкими»  і попередив, що вони можуть викликати у кубинців серцевий напад

Після офіційного відходу від влади, Кастро дедалі менше зявлявся на публіці, і в медіа періодично виринали чутки про його смерть. Востаннє Кастро бачили на святкуванні його 90-річчя в театрі ім.Карла Маркса у Гавані. 25 листопада 2016 Рауль Кастро оголосив про смерть брата через важке захворювання кишечникf. Траур в країні триватиме дев'ять днів і завершиться 4 грудня похоронами. За інфоримацією кубинських ЗМІ, 30 листопада урна з попелом лідера кубинської революції відправиться в «подорож» країною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ «Фідель Кастро: найцікавіші факти з життя команданте»

Для України Кастро запам’ятається першочергово допомогою після катастрофи на Чорнобильській АЕС. 26 років тому Куба однією з перших країн світу відгукнулась на заклик від України до світової спільноти допомогти із ліквідацією наслідків трагедії. Наступного ж дня після звернення генеральний консул Республіки Куба в Україні повідомив, що особисто Фідель вирішив надавати допомогу в лікуванні українських дітей. Вже через місяць за участі кращих медиків Куби було відібрано і направлено на лікування у Гавану 139 важкохворих  дітей. Програма тривала до 2011 року включно. 2012 року програму практично було заморожено. За даними Міжнародного Чорнобильського фонду, за 21 рік існування програми було витрачено 37 млн грн з українського бюджету, і 69 млн грн благодійних коштів. Водночас, за цей же період кубинська сторона витратила понад 350 млн дол.