Жіночий марш: мільйони жінок висловили протест президентству Трампа

Марш 21 січня 2017 мобілізував на вулиці столиці США Вашингтона півмільйона людей

Мільйони американців вийшли на вулиці одразу після інавгурації президента США Дональда Трампа.

Це попередження новому господарю Білого дому, зокрема викликане занепокоєнням, що за Трампа права людини в США можуть порушуватися.

Окрім США протести відбулися у 20 країнах по всьому світу:  Великій Британії, Бельгії, Іспанії, Аргентині, Австралії.

Це наймасовіші за десятки років протести проти американської влади.

Фото з Flikr Mobilus In Mobili

Марш 21 січня 2017 мобілізував на вулиці столиці США  Вашингтона півмільйона людей. Такі оцінки дають організатори акції протесту, громадська організація «Марш на Вашингтон».

Це вдвічі більше учасників, ніж у 1963 році – під час історичної промови Мартіна Лютера Кінга у Вашингтоні під назвою «У мене є мрія».

Втім, офіційних даних про кількість протестувальників не наведено. В отриманому заздалегідь дозволі на проведення мітингу зазначалося, що організатори очікували залучити близько 200 тисяч людей. Людей  в рази більше, аніж під час урочистостей на честь інавгурації.

За офіційними даними поліцейського управління Лос-Анджелеса, участь у паралельному марші на західному узбережжі США взяло півмільйона американців.

У північно-східному місті Чикаго, за приблизними оцінками, на мітинг зібралося 175 тисяч людей; пройтися маршем вузькими вулицями міста така кількість людей не змогла.

Підтримали ініціативу у Сполученому Королівстві — за різними даними, на мітинг в Лондоні вийшло 25 тисяч британців – та ще двох десятках різних країн.

Серед інших – Австралія, Нова Зеландія, Франція, Італія, Таїланд, Німеччина, Іспанія, Швейцарія і Чехія.

Протестувальники звинувачують Трампа в сексизмі, націоналізмі і проявах нетерпимості.

Організатори протесту наполягають – Трамп зневажає жінок. На підтвердження цієї тези вони наводять скандал, який прогримів наприкінці виборчих перегонів: на архівному відео 70-річний магнат хизувався тим, що практикує сексуальне насильство.

Суперечливі висловлювання Трампа про мігрантів, мусульман та афроамериканців налаштували проти нього великі прошарки етнічних меншин Сполучених Штатів.

Понад те, торік кандидат у президенти США привселюдно висміяв журналіста з особливими потребами – хоча досі наполягає, що кепкував не з інвалідності, а з того, що представник The New York Times надто часто змінює свою думку.

Акцію протесту підтримала низка впливових жінок.

За допомогою твіту протестувальників підтримала конкурентка Трампа на президентських виборах Гілларі Клінтон.

«Дякую за те, що ви підтримуєте наші цінності. Я справді вірю в те, що разом ми сильніші», – прокоментувала перша жінка, що отримала право балотуватися на посаду президента від однієї з двох провідних політичних партій.

Особливі овації у Вашингтоні отримала Ґлорія Стайнем, видатна американська феміністка. «Це день, що назавжди нас змінить, – заявила 82-річна громадська діячка. – Адже сьогодні ми всі з вами разом».

Поп-зірка Мадонна, своєю чергою, напряму звернулася до Трампа: «Усі, хто каже, що наша ініціатива ні до чого не призведе – хай вам грець!», – заявила під час своєї промови співачка.

Чи не найбільш зворушливою виявилась промова голлівудської акторки Скарлет Йоханссон. Відома за фільмами «Месники» та «Люсі», вона поділилася особистою історією і закликала підтримати ініціативу Planned Parenthood – неприбуткової організації, що працює у сфері забезпечення репродуктивних прав жінок.

«Президенте Трамп, я за вас не голосувала, – звернулася до нового глави Білого дому Йоханссон. – Та я хочу вас підтримувати. Якщо спершу ви підтримаєте мене, мою матір, сестру і всіх моїх подружок».

«Жінки більше не будуть ховатися. У нас є імена. Ми повноцінні живі істоти, і нас не підкорити», – заявила акторка і співачка Джанель Моне.

Одним із модераторів мітингу став режисер-документаліст Майкл Мур. Лауреат премії «Оскар» організував подібну акцію 19 січня 2016 в Нью-Йорку, поблизу одного з готелів мережі Трампа. Тоді до нього приєдналося кілька десятків тисяч людей, а також голлівудські актори Марк Раффало та Алек Болдвін і співачка Шер. У Вашингтоні Мур зробив окремий акцент – протестувальників він закликав розпочинати політичну діяльність.

Як приклад – колишній Держсекретар США Джон Керрі долучився до акції протесту зі своїм псом.

Протест розпочався як реакція на президентство Дональда Трампа.

Спільнота під назвою «Марш жінок на Вашингтон» з’явилася в соціальній мережі Facebook невдовзі після оголошення результатів американських президентських виборів 8 листопада 2016 року.

«Риторика передвиборчої агітації образила і почала загрожувати багатьом із нас – емігрантів різного штибу, мусульман та людей інших релігійних вподобань, ЛГБТ-спільноту, корінних американців, американців африканського чи латиноамериканського походження, людей з особливими потребами, а також жертв сексуального насильства», – пояснюється на офіційному сайті «Маршу».

A photo posted by @chivexp on Jan 21, 2017 at 8:22pm PST

Організатори додають – висловлення протесту повинно стати сигналом для нової адміністрації Білого дому.

20 січня 2016, під час інавгурації, у Вашингтоні поліція затримала 217 осіб. Та «Марш» виділяється мирним тоном протесту. Своє невдоволення протестувальники висловлювали за допомогою плакатів та головного символу протесту – рожевих капелюхів.

Нині протестний рух функціонує на загальноамериканському рівні.

«Маршем» керує спеціальний координаційний комітет і розгалужена система регіональних і міжнародних угруповань.

Керівники організації – жінки з великими досвідом громадської діяльності. Приміром, Таміка Маллорі, організаторка  маршу, приуроченого до 50-ї річниці маршу Мартіна Лютера Кінга на Вашингтон.

У Facebook-спільноти майже 450 тисяч підписників, сотні тисяч людей підписані на окремі сторінки руху, організовані в інших містах.