«Списки Савченко»: кого хочуть обміняти бойовики
10 січня народна депутатка Надія Савченко опублікувала списки тих, кого, за її словами, просить повернути з «ДНР» та «ЛНР» українська сторона, а також тих, кого запрошує сторона бойовиків. Громадське аналізує списки осіб, яких, за інформацією народної обраниці, хотіла б обміняти сторона самопроголошених «ДНР» та «ЛНР».
Більше року гуманітарна підгрупа Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі узгоджує списки для обміну полоненими. Пункт 6 других мінських домовленостей передбачає «забезпечити звільнення і обмін всіх заручників і незаконно утримуваних осіб на основі принципу всіх на всіх». Цей процес повинен бути завершеним не пізніше, ніж на п’ятий день після відведення озброєння. Утім, протиріччя виникають постійно, коли у списках з’являються засуджені за злочини, скоєні задовго до початку бойових дій на Донбасі, або люди, яких ніхто не може знайти.
Станом на кінець 2016-го офіційно українська сторона підтверджувала 228 осіб, які утримувалися в закладах позбавлення волі на підконтрольній Україні території. У грудні 15 з них передали самопроголошеним «ДНР» иа «ЛНР», ще двох росіян, за інформацією джерел Громадського відпустили.
Останній формат обміну, до якого Україна була готова у Мінську: 48 на 228. Чи входять у ці 228 особи, яких звільнила Україна перед Новим роком, в СБУ не уточнюють. За словами радника голови СБУ Юрія Тандіта, ці списки наразі уточнюються.
У Службі безпеки України списки від Савченко назвали несправжніми, і сказали, що вони відрізняються від тих, за якими працює саме центр зі звільнення полонених, котрий офіційно займається обміном.
Самих списків Савченко виклала декілька:
— Список тих, кого запрошує українська сторона — 121 прізвище і ще 14 доповнених самою депутаткою наступного дня (всього 135 прізвищ).
— Список українських політв'язнів у російських в'язницях — 44 особи.
— Список українців, які утримуються на окупованих територіях Донецької та Луганської областей (підтверджені стороною, що утримує) — 41 осіб.
— Списки російських військових та росіян, які потрапили до українських в'язниць за злочини проти України в період 2014 — 2016 років — 102 особи.
— Списки, що запрошує представництво окупованої території Донецької області — 524 особи.
— Списки, що запрошує представництво окупованої території Луганської області — 283 прізвища.
Частина осіб, зазначених у списках, запрошених стороною бойовиків, не мають жодного стосунку до бойових дій на сході країни.
Обвинувачені за вбивства на Майдані
Павло Аброськін, Сергій Тамтура,
Сергій Зінченко
Павло Аброськін, Сергій Зінченко та Сергій Тамтура — працівники київського розформованого спецпідрозділу «Беркут», яких звинувачують у вбивстві 48 людей на вулиці Інститутській 20 лютого 2014 року. Усі троє утримуються під вартою в Лук’янівському СІЗО, справа щодо них розглядається в Святошинському суді Києва уже півтора роки. Їхні імена у списку під номерами 1, 27 і 85.
Зінченко та Аброськін виділені помаранчевим, у примітках Савченко зазначено, що це росіяни, яких просить повернути «ДНР». Сергій Тамтура фігурує теж в списку росіян, що сидять за злочини в Україні. Зінченко, Аброськін і Тамтура є громадянами України. Жодного стосунку до бойових дій на сході країни вони не мають. За інформацією джерел Громадського, йдеться скоріш не про росіян, а про тих, кого просить обміняти Росія. СБУ підтверджує, що ці троє людей справді є серед запитуваних з боку самопроголошених республік.
Ще двоє обвинуваених за вбивства 48 людей — Олег Янішевський та Олександр Маринченко — не фігурують у списках, оприлюдних Савченко. Пояснити цей факт логічно можна хіба тим, що обоє брали участь у бойових діях на сході України на боці сил АТО.
Адвокати обвинувачених вважають внесення їх в списки на обмін нісенітницею та певні, що їхні підсудні не погодилися б на такий обмін, оскільки вважають, що доведуть свою невиновність у суді.
Обвинувачені у справі подій 2 травня 2014 року в Одесі:
Владисав Романюк
Сергій Корчинський
Степан Герасимчук
Анатолій Коломійцев
Лідер громадської організації «Православное казачество». Його звинувачували у підготовці серії терактів та спробі організувати відділення «Бесарабії» за Донбаським сценарієм. Його ніби-то звільнили з-під варти у жовтні 2015 року. За повідомленнями ЗМІ, він пішов на співпрацю зі слідством, визнав провину за статтею «Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади» (ст. 109 УК Украины). Інші обвинувачення — тероризм, зберігання зброї — були з нього зняті.
Олександр Луценко
Був затриманий в квітні 2015 року. Його підозрюють у створенні терористичної організації, яка складалася з учасників угрупування «Православное казачество». Також підозрювався у підготовці терактів в Одеській області.
Євген Мєфьодов
Громадянин Росії, підозрюваний у справі щодо подій 2 травня 2014 року в Одесі. Тоді було вбито 6 людей та ще 42 загинули у палаючій будівлі одеських профспілок.
Максим Сакауов
Також громадянин Росії, підозрюваний у цій справі. Як і Мєфьодов — представник так званого одеського «Антимайдану». Їх звинувачують в організації та участі у масових заворушеннях, що призвели до загибелі 6 людей (тих, які померли від вогнепальних поранень — Громадське). Інкримінують 294 статтю ККУ. За цією статтею передбачається покарання від 8 до 15 років позбавлення волі.
Нагадаємо, в справі про масові заворушення 2 травня 2014 року фігурує 21 обвинувачений. Із них 5, в тому числі і росіяни Сакауов та Мєфьодов, перебувають у СІЗО, решта 16 – під домашнім арештом.
Звільнений раніше:
Олег Хлюпін
У списку, опублікованому народною депутаткою Надією Савченко фігурує і громадянин Росії Олег Хлюпін, який вже повернувся додому.
Хлюпіна затримали представники Служби безпеки України у березні 2015 року поблизу Станиці Луганської.
За повідомленнями СБУ, Хлюпін був військовим Головного розвідувального управління Міністерства оборони Росії та приїхав в Україну для шпигунської діяльності.
У Міністерстві закордонних справ Російської Федерації тоді заявили, що Олег Хлюпін поїхав на територію Луганської області, щоб провідати свого хворого батька, на блокпосту його затримали українські військові.
За словами Олега Хлюпіна, із в'язниці його випустили 25 березня 2016 року, коли він підписав угоду з правосуддям, після чого співробітники СБУ вивезли його на пропускний пункт.
Обвинувачені у справі харківських терактів:
Лариса Чубарова
В СБУ заявили про причетність росіянки на прізвисько «Тереза» до катувань українських військовослужбовців. Лариса Чубарова була затримана співробітниками СБУ у Харкові 7 квітня. Її підозрюють в організації вибуху біля стели на проспекті Правди у Харкові. Відомо, що Чубарова є співробітником «міністерства державної безпеки» самопроголошеної «ДНР».
Сергій Башликов
Підозрюваний у скоєнні теракту біля харківського Палацу спорту
Володимир Дворніков
Підозрюваний у скоєнні теракту біля харківського Палацу спорту
Юрій Апухтін
Лідер руху «Юго-Восток», організатор «референдуму» в Харкові. Підозрюваний у захопленні будівлі Харківської ОДА, учасник масових безладів навесні 2014 року
Ігнат Кромський
Більш відомий як «Топаз». Кромський був учасником київського «Антимайдану» під час революції 2013-2014 років, тоді ж отримав прізвисько «Топаз».
Єгор Логвинов
Лідер харківського Антимайдану
Сергій Юдаєв
Учасник захоплення харківського телеканалу "АТН" навесні 2014 року, лідер Антимайдану
Затримані на Чонгарі:
Олександр Баранов і Максим Одінцов
Були затримані на пункті пропуску «Чонгар» 22 листопада 2016 року. За словами співробітників СБУ, це колишні українські військові, які після анексії Криму перейшли на службу до збройних сил Російської Федерації.
Голова СБУ Василь Грицак зазначав, що затримані приїхали на Чонгар, щоб незаконно отримати документи про закінчення ВНЗ в Україні та стати офіцерами російської армії.
Також Грицак заявив, що військові визнали себе винними у державній зраді. Марк Фейгін, адвокат українського журналіста Романа Сущенка, якого затримали 30 вересня 2016 року в Москві і утримують у Лефортово, заявляв про те, що Сущенка можуть обміняти на цих екс-військових.
Російський танкіст з Дебальцевого:
Руслан Гаджиєв
Громадянин Росії Гаджиєв, 1973 р.н., уродженець та мешканець селища Левокумське Левокумського р-ну Ставропольського краю РФ воював у лавах «ЛНР», брав участь у бойових діях проти українських військових підрозділів, зокрема в боях за Дебальцеве.
В СБУ він розповів, що був завербований російськими правоохоронцями, незаконно доправлений на територію України за сприяння російських прикордонників. Його зарахували до складу керованого російськими офіцерами незаконного військового формування, де видали зброю. За командами російських військових він здійснював обстріли українських сил з бронетехніки, заведеної з території Росії.
Росіянин з Копичинської колонії, що не хоче назад в Росію
Володимир Радюк
Восени 2014-го року контррозвідка СБУ затримала громадянина РФ, Радюка Володимира Валерійовича, який останні три місяці брав участь у терористичній діяльності у складі «ДНР».
За даними СБУ, 40-річний росіянин був двічі засуджений на території РФ за крадіжку та грабіж, прибув у Ростов-на-Дону до табору, де готують найманців для відправлення до України (сам Радюк судимості в РФ заперечує). Він отримав позивний «Матрос» і разом з іншими трьома найманцями був доправлений до Донецької області, вони незаконно перетнули державний кордон України через російський пункт пропуску.
В інтерв'ю Громадському в копичинській колонії Володимир Радюк розповів, що на території підконтрольній терористам, йому видали посвідчення «народного ополченца», де вказано його посаду — оператора ПЗРК, спецодяг та автомат із трьома спорядженими магазинами.
Затриманий дав свідчення, що за період його чергування на блокпостах терористів, розташованих поряд з кордоном, він бачив пересування російської військової техніки у кількості щонайменше 200 одиниць, яка в’їжджала на територію України зі сторони Ростовської області РФ через пункт пропуску «Ізварине».
Екс-голова Слов’янська
Неля Штепа
Була затримана 11 липня 2014 року. На суді пояснювала, що закликала Путіна увійти у Слов'янськ під загрозою терористів, що в полоні у терористів її били, а інтерв'ю для російських видань зроблені «під дулом автомата».
Колишню очільницю Слов’янська можуть засудити до довічного ув’язнення за низкою звинувачень.
Обвинувальний акт щодо неї харківська прокуратура вже скерувала до суду. Штепу звинувачують у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило загибель людей, та у створенні терористичної групи чи організації. Окрім того, їй пред’явлено звинувачення у закликах до зміни меж України, сприянні проведенню псевдореферендуму про відокремлення Донецької області від України, створенні умов для діяльності терористичних груп та організацій.
«Шахідка» з Луганська
Анастасія Коваленко
У Службі безпеки України Анастасію Коваленко — жінку з Луганська, яка ніби-то приїхала в Київ для здійснення теракту — називають «шахідкою».
Затримали її в грудні 2014-го в центрі Києва із пакетом, в якому за словами співробітників СБУ була вибухівка.
Пізніше СБУ розповсюдила відео, на якому Коваленко зачитує з папірця, що вона зізнається в тому, що намагалась скоїти теракт. Утримується вона у Лук'янівському СІЗО Києва. На відео, опублікованому СБУ, де Коваленко зізнається в злочинах, на обличчі в жінки гематоми.
Журналістам, які з нею розмовляли, вона розповідала, що знайомий з Луганська попросив передати її сумку іншому чоловікові, вона погодилась. Каже, що в пакеті — не знала. За версією СБУ «цим чоловіком» був співробітник російського ГРУ. Пізніше Анастасія зробила висновок, що той чоловік її просто підставив.
Російська журналістка Юлія Полухіна, яка спілкувалася з Анастасією Коваленко розповіла, що вже в Лук'янівському СІЗО на жінку напали невідомі і сильно її побили. За словами Коваленко, ці люди були у формі з нашивками «Азов». Тоді співробітники СБУ сказали, що розслідують факт побиття, проте форму з шевронами «міг одягнути будь-хто».
- Поділитися: