Вихідні з попкорном: номінант від України на «Оскар», повернення Тіма Бертона та інші новинки кіно й серіалів
Половина вересня позаду — і вона була багатою на премʼєри. У кінотеатрах вийшли продовження комедійного горору «Бітлджюс», свіжа екранізація класичного роману Олександра Дюма, документальна стрічка про українських музикантів під час війни, психологічний трилер про невдале гостювання американського подружжя в Європі та химерний альманах від грецького режисера Йорґоса Лантімоса.
Серед примітних новинок стримінгів — детективний серіал з Ніколь Кідман, новий сезон шпигунського детективу з Ґері Олдменом та фільм-номінант від України на премію «Оскар».
«Граф Монте-Крісто» (Франція, реж. Матьє Делапорт, Александр де Ла Пательєр)
Де дивитися: кінотеатри
Едмон Дантес стає жертвою змови — його затримують у день власного весілля за злочин, якого він не вчиняв. Зраджений друзями та засуджений корумпованим судом, Дантес вирушає відбувати довічне ув’язнення на острові Шато-д’Іф. Після 14 років неволі Едмон здійснює зухвалу втечу та повертається до Франції. Тепер він багатій — і прагне помститися тим, хто зруйнував його життя.
Світ познайомився з легендарним романом Олександра Дюма ще у 1846 році, проте цікавість до нього не спадає досі. Свіжа екранізація вийшла масштабною та викликала 12-хвилинні овації на Каннському кінофестивалі. Українські глядачі, крім іншого, отримають одразу двох Дантесів: головного героя озвучив співак та ведучий Володимир Дантес.
«Бітлджюс Бітлджюс» (США, реж. Тім Бертон)
Де дивитися: кінотеатри
Цей комедійний горор — продовження фільму 1988 року про привидів та моторошного Бітлджюса. Тепер глядачі-сміливці побачать, як за 36 років після жахливих подій у містечку Вінтер-Ривер родині Дітц знову доведеться зіштовхнутися з потойбіччям.
Останні 10 років карʼєра Тіма Бертона поступово йшла на спад — дехто пояснював це розлученням з акторкою Геленою Бонем Картер. Однак режисер повернувся у форму. Доказом цього став торішній хіт — «Венздей». Власне, сценаристи серіалу та виконавиця головної ролі Дженна Ортега також долучилися до «Бітлджюс Бітлджюс». А компанію їм склали виконавці оригінальних ролей: Майкл Кітон, Вайнона Райдер і Кетрін ОʼГара.
«Чудова пара» (1 сезон)
Де дивитися: Netflix
Амелія готується до одруження з чоловіком із заможного роду Вінбері. Весілля гратимуть у маєтку родини на березі океану. Мати нареченого, яку грає Ніколь Кідман, — відома письменниця. Вона не надто радіє майбутньому союзу свого сина з дівчиною з іншого соціального кола. Перед самим весіллям ситуація в сімʼї загострюється ще більше, адже в океані знаходять труп. Підозра падає на всіх гостей маєтку.
Авторку книжки, за якою знято серіал, називають «королевою пляжного читання», тож не дивно, що й екранізація радше про гарну картинку, ніж про глибину. А втім, це не є недоліком: іноді саме такий формат ідеально підходить, аби розвантажити голову на вихідних.
«Ля Палісіада» (Україна, реж. Філіп Сотніченко)
Де дивитися: Sweet TV
Події Жанр кіно, що використовує типові риси фільмів жанру-попередника — нуару, що виник у США на перетині 1940-х і 1950-х. Для таких стрічок характерні песимістичні настрої, детективні сюжети та засоби виразності, що створюють таку атмосферунеонуарного детективу відбуваються в 1996 році, незадовго до скасування смертної кари в Україні. Герої — напарники: детектив міліції та судовий психіатр. Вони вирушають до Ужгорода на розслідування вбивства колеги-офіцера. Виявляється, поєднує їх ще й колишня закоханість — у вдову загиблого.
Естетика «Ля Палісіади» місцями скидається на документальну. Цей ефект створювали спеціально, щоб викликати враження перегляду архівних матеріалів. Для точного відтворення антуражу 1990-х та роботи тодішньої пенітенціарної системи автори фільму відвідували музей МВС, переглядали українське кіно та домашні відеозаписи, шукали автентичний реквізит. Зусилля виправдали себе — фільм до деталей передає атмосферу часу, а після престижних призів у Роттердамі та Сараєві представлятиме Україну на прийдешній премії «Оскар».
«Види милосердя» (Великобританія/Ірландія/США, реж. Йорґос Лантімос)
Де дивитися: кінотеатри
Новинка від культового Йорґоса Лантімоса — торішнього тріумфатора Венеційського кінофестивалю з нашумілою трагікомедією «Бідолашні створіння». Грецький режисер частково повертається до своєї ранньої стилістики, яка й принесла йому визнання серед кінопоціновувачів: стрічка нагадує радше «Ікло», «Лобстер» та «Вбивство священного оленя», аніж новіші фільми «Фаворитка» та «Бідолашні створіння», які зробили Лантімоса відомим серед широких мас.
«Види милосердя» — абсурдистська притча у формі триптиха. Перша історія — про чоловіка, який намагається повернути контроль над власним життям. Друга — про офіцера поліції, який підозрює, що після зникнення до нього повернулася не його дружина. Третя — про жінку, яка шукає людину з унікальними здібностями та призначенням стати видатним духовним лідером. У всіх частинах головні ролі виконали американські актори: Емма Стоун, Віллем Дефо та Джессі Племенс.
Фільм показують мовою оригіналу з українськими субтитрами.
«Кульгаві коні» (4 сезон)
Де дивитися: Apple TV
Шпигунський серіал про британську розвідку — легендарну МІ5. Тамтешній підрозділ очолює талановитий і досвідчений Джексон Лемб. Через непростий характер Джексона йому довіряють тільки шпигунів, що припустилися серйозних помилок у роботі. Цей відділ також називають «чистилищем» для агентів через велику кількість нудної паперової роботи. Тож на Лемба чекає непересічне завдання: команда невдах мусить нарешті досягнути успіху.
«Кульгаві коні» номінували на престижні премії — «Еммі», «Золотий глобус» та BAFTA. Головну роль у новому сезоні, як і в попередніх, грає Ґері Олдмен.
«Озброєні піснею» (США/Україна, реж. Раян Сміт)
Де дивитися: кінотеатри
Документальна стрічка розповідає про відомих українських музикантів та музиканток, які стали на захист країни у 2022 році — як військові, волонтери чи «культурні посли» України у світі.
На екрані зʼявляються Святослав Вакарчук («Океан Ельзи»), Світлана Тарабарова, Андрій Хливнюк («Бумбокс»), Марко Галаневич («ДахаБраха»), Саша Чемеров («Димна суміш», The Gitas), Катерина (Пташка) Поліщук та інші. Чимало уваги приділено «Культурному десанту» — обʼєднанню митців у ЗСУ, які виступають на передовій і в тилу, щоб підтримувати моральний дух військових та збирати гроші на спорядження.
Стрічку зняв американець Раян Сміт. «Озброєні піснею» — не перший документальний фільм режисера про Україну: у 2022 році він презентував «NFL 360: Хто, як не ми» про гравців Української ліги американського футболу, що на початку повномасштабного вторгнення пішли служити.
«Не говори зі злом» (Велика Британія/США, реж. Джеймс Воткінс)
Де дивитися: кінотеатри
Дві родини знайомляться під час відпочинку в Європі. Американці — Луїза, Бен і їхня донька — погоджуються на запрошення в гості від нових приятелів. Британська пара — Педді та Сіара — радо зустрічають їх у своєму заміському будинку. Спершу атмосфера приємна й невимушена, та з кожною хвилиною стає дедалі напруженішою. Зрештою гості розуміють, що їхати з цього місця варто негайно. Чи вдасться їм утекти?
Психологічний трилер «Не говори зі злом» — римейк однойменної данської стрічки 2022 року. Головну роль виконав Джеймс Мак-Евой («Спліт», «Скло», «Люди Ікс»), а режисер Джеймс Воткінс відомий роботою над серіалом «Чорне дзеркало».
Бонус
Документальний фільм про першу попзірку української сцени Назарія Яремчука (ми розповідали про стрічку в одній із нещодавніх добірок) вийшов на Netflix.