Відсапернувся. Чому спроба Насірова втекти від правосуддя до армії ще не закінчилась
Колишнього голову Державної фіскальної служби Романа Насірова обвинувачують в отриманні хабаря розміром 722 мільйони гривень, а також підозрювали в причетності до Кримінальна справа за фактом розкрадання держкоштів під час видобутку та продажу природного газу в межах договорів про спільну діяльність з «Укргазвидобуванням». Організатором цієї корупційної схеми, за даними слідства, є ексрегіонал та колишній народний депутат України VII–VIII скликань Олександр Онищенко. Схема мала такий вигляд: укладалися договори про спільну інвестиційну та виробничу діяльність між ПАТ «Укргазвидобування» та компаніями ТОВ «Надра Геоцентр» і ТОВ «Фірма "ХАС"». Видобутий газ на фіктивних аукціонах продавали за заниженими цінами підконтрольним фірмам-посередникам, які згодом перепродавали його промисловим споживачам за ринковими цінами.«газової справи» разом з ексдепутатом та втікачем Олександром Онищенком. Обвинувачення стверджувало, що Насіров видав незаконний наказ про користування надрами, через що держава втратила 2 мільярди гривень.
Розслідування тривало з 2017-го. Насірова тоді арештували, невдовзі він вийшов під заставу в 100 мільйонів гривень, а в жовтні 2022-го його знову затримали.
І от тепер, фактично під фінал розгляду справи, адвокат Насірова подав клопотання про зупинення кримінального провадження, бо його клієнт мобілізувався.
То що це було і чим воно може закінчитися — розбиралося hromadske.
Чи законно Насіров потрапив у частину?
З жовтня 2024 року командирам військових частин дозволили призивати військовозобов’язаних напряму. Рекрутери відбирають кандидата, він проходить тестування і співбесіди. На Військово-лікарська комісія, яка встановлює придатність до проходження військової служби.ВЛК направляє сама військова частина, у яку після навчань військовозобов’язаний гарантовано потрапляє.
Ймовірно, саме в такий спосіб Роман Насіров опинився у військовій частині 0139 — у 101 окремій бригаді охорони Генерального штабу імені генерал-полковника Геннадія Воробйова.
Якщо військова частина 0139 входить до переліку військових частин, які можуть здійснювати призов військовозобов'язаних в обхід ТЦК, тоді мобілізація [Романа Насірова] повністю законна.Артем Бондар, адвокат із військового права Адвокатського обʼєднання «Актум»
Адвокат припускає, що оскільки військова частина 0139 з перших днів повномасштабного вторгнення виконує бойові завдання, то, ймовірно, має право мобілізовувати в обхід ТЦК. Бо не всі військові частини мають таке право. Точний список — у засекреченій директиві Генштабу, зазначає Бондар.
У контакт-центрі Міноборони hromadske повідомили, що до цієї бригади можливо мобілізуватися через рекрутингові центри.
Але мобілізуватися в обхід ТЦК можна, лише перебуваючи на військовому обліку. Чи перебував на ньому Насіров? Чи мав примітку «придатний» з огляду на його стан здоровʼя? Адже адвокати Насірова не раз стверджували, що їхній клієнт має проблеми зі здоровʼям. Його шпиталізовували просто під час судових засідань. І навіть діагностували в нього інфаркт міокарда. Якщо Насіров придатний, тоді його мобілізація законна.
hromadske надіслало запит у військову частину, аби уточнити, як саме відбувалася мобілізація Насірова та чи проходив він ВЛК. На відповідь очікуємо.
Але ж він під слідством, це не перепона для мобілізації?
Насправді ні. Постанова Кабінету Міністрів №560 дозволяє мобілізовувати під час воєнного стану підозрюваних або обвинувачених, до яких під час досудового розслідування або судового розгляду застосували інший захід, ніж тримання під вартою. Є винятки за різними статтями, як-от злочини проти нацбезпеки, але корупційних злочинів у цьому переліку немає.
А Роман Насіров якраз не перебуває під вартою. 10 квітня йому на два місяці продовжили запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Він повинен не виїжджати за межі Київської області, носити електронний браслет і здати закордонний паспорт.
З огляду на закон, те, що Роман Насіров — топпосадовець і що він звинувачується у вчиненні особливо тяжкого корупційного злочину, не є підставою відмовити йому в мобілізації. Він може бути мобілізований.Артем Бондар, адвокат із військового права Адвокатського обʼєднання «Актум»
Насіров в армії намагався сховатися від вʼязниці?
Щодо колишнього голови ДФС Романа Насірова тривало слідство в кількох справах. Перша — про те, що він видав незаконний наказ про відтермінування рентної плати за користування надрами. Збитки держави оцінили у близько 2 мільярди гривень. Однак у 2023 році його звільнили від відповідальності, бо спливли строки давності.
Інша — про хабар розміром 722 мільйони гривень. За версією слідства, за це тодішній голова ДФС Роман Насіров мав забезпечити відшкодування Податок на додану вартість.ПДВ підконтрольним власнику агрохолдингу юридичним особам у понад 3,2 мільярда гривень. Слідство не називає імен, однак, за даними ЗМІ, йдеться про Олега Бахматюка — власника UkrLandFarming.
Стаття 368 Кримінального кодексу України про хабар, яку інкримінують Насірову, передбачає від 8 до 12 років позбавленням волі з конфіскацією майна.
Та водночас є ризики, що й цю справу закриють через пропущені строки давності. Так, низка військових та активістів, зокрема Олег Симороз та Роман Сініцин, стверджують, що строк давності злочину у справі про хабар минає рівно через рік — у квітні 2026 року.
Днями захист Насірова подав клопотання, аби кримінальну справу зупинили, бо їхній клієнт мобілізувався до ЗСУ. Водночас відбулося це вже на фінальних стадіях слухань. У САП переконують: уже от-от мав бути вирок у цій справі.
І це справді лазівка, якою експосадовець скористався. Коли людину мобілізовують, суд виносить ухвалу про зупинення розгляду справи. А в цей час строки давності притягнення до кримінальної відповідальності не зупиняються, зазначає адвокат Артем Бондар.
«Зараз багато суддів, яких обвинувачують у корупції, мобілізовані. Чому? Тому що строки йдуть», — пояснив Артем Бондар.
А як можна просто взяти й скасувати наказ?
Романа Насірова 7 квітня призначили на посаду сапера, писав «Укрінформ». За інформацією видання, до посадового окладу у 2640 гривень йому мають виплачувати щомісячну премію «за особливий внесок у загальні результати служби».
Але 10 квітня після скандалу в медіа у 101 бригаді повідомили, що їхній командир скасував наказ щодо призову солдата запасу Романа Насірова на військову службу за призовом під час мобілізації. Там зазначили, що буцімто командування військової частини перевірило обставини призначення експосадовця на посаду і виявило, що наказ «був виданий з порушенням вимог законодавства».
Деталей не озвучили. Артем Бондар припускає, що або військова частина не входить до переліку тих, які мають право на самостійну мобілізацію, або не все добре з обліковими даними Романа Насірова.
Однак просто скасувати наказ про мобілізацію неможливо. У нещодавньому розʼясненні Верховного Суду України йдеться про те, що процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася. Якщо навіть суд визнає процедуру призову протиправною, це не звільняє людину зі служби.
Тому, на думку адвоката Артема Бондаря, найімовірніше, йдеться не про скасування наказу про мобілізацію людини, а радше про скасування наказу щодо стройової частини — про зарахування Романа Насірова до списків саме цієї військової частини.
Якщо це так, то він має бути або зарахований у розпорядження командира військової частини, або має, наприклад, бути звільненим за власним рапортом на підставах, чітко передбачених законом, як-от про непридатність до військової служби. Я так розумію, такий рапорт він не подавав.Артем Бондар, адвокат із військового права Адвокатського обʼєднання «Актум»
Зарахування в розпорядження — це так зване виведення поза штат. Воно стосується військовослужбовців, які через певні обставини не можуть виконувати обов'язки військової служби та водночас не можуть звільнитися. Це тимчасова міра, доки командування вирішує, у який спосіб людина надалі буде служити.
Доки солдат перебуває в розпорядженні, доти він вважається чинним військовослужбовцем. Так було з Валерієм Залужним: спершу він був виведений у розпорядження міністра оборони, відтак пройшов ВЛК, де його визнали непридатним.
А якщо Насірова справді звільнили зі служби, то це прецедент?
Адвокат Артем Бондар вважає, що так. Мовляв, чимало людей, яких незаконно мобілізовують, попри хвороби чи підстави для відстрочки, хотіли б, аби їх просто одним наказом звільняли зі служби. Але так це не працює.
«Жодного разу за всі ці 3,5 роки я не бачив, аби командир військової частини самостійно скасував наказ про мобілізацію. Такого не було. Ніхто не скасовував», — наголошує адвокат.
А ось у судовому порядку — так. Але суть була в тому, що військовослужбовці оскаржували незаконну мобілізацію через порушення їхніх прав. А у випадку з Романом Насіровим ситуація зворотна: він сам висловив бажання проходити військову службу, тож навряд чи збирається оскаржувати наказ.
То Насіров може ще й судитися через звільнення з армії?
Якщо мобілізацію Романа Насірова справді скасували наказом, то він зможе це оскаржити через суд. І, на думку Артема Бондаря, справді має великі шанси добитися свого через незаконність такої процедури.
А якщо командир військової частини скасував не наказ про мобілізацію, а наказ щодо стройової частини — то й оскаржувати нічого не потрібно. Бо, за словами адвоката, у такому разі Насіров залишається військовослужбовцем, перебуваючи в розпорядженні командира, тобто проходить військову службу.