Країни НАТО погодили безпекову допомогу Україні на €40 млрд — декларація саміту
Країни НАТО зобовʼязалися надавати довгострокову безпекову допомогу Україні. Зокрема, члени Альянсу мають зробити пропорційні внески для фінансування України на 2025 рік.
Про це свідчить спільна декларація з саміту Альянсу у Вашингтоні.
«Ми підтверджуємо нашу рішучість підтримувати Україну в розбудові сили, здатної перемогти російську агресію сьогодні та стримати її в майбутньому. Для цього ми маємо намір надати мінімальне базове фінансування у розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року та забезпечити стійкий рівень допомоги з питань безпеки для України», — йдеться в декларації.
У межах цього фінансування країни враховуватимуть потреби України, їхні національні бюджетні процедури та двосторонні безпекові угоди, які члени Альянсу уклали з Україною.
Глави держав і урядів мають переоцінити внески на саміті НАТО в Гаазі 2025 року. Також перегляд можуть робити й на подальших конференціях.
Зобов’язання поширюється на витрати, пов’язані з наданням Україні військового обладнання, допомоги та забезпечення тренувань, а саме йдеться про:
- закупівлю військової техніки;
- матеріальну допомогу;
- витрати, пов’язані з обслуговуванням, логістикою та транспортуванням військової техніки;
- витрати на військову підготовку;
- оперативні витрати, пов'язані з наданням військової підтримки;
- інвестиції та підтримка оборонної інфраструктури та оборонно-промислового комплексу України;
- усі внески до трастових фондів НАТО для України, включно з нелетальною допомогою.
Саміт НАТО
З 9 до 11 липня триватиме саміт НАТО у Вашингтоні. Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг окреслив три ключові теми, які обговорюватимуться на Вашингтонському саміті: стримування та оборона, підтримка України та глобальне партнерство.
Україна не почула запрошення до Альянсу, а втім, країни НАТО заявили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства. Там підкреслили, що «майбутнє України — в НАТО».
Окрім того, Альянс ухвалив рішення про заснування структури з координації безпекової допомоги та підготовки для України (NSATU), а також підтримав створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання Україна — НАТО (JATEC).
Серед іншого країни-члени НАТО привітали рішення генерального секретаря призначити старшого представника Альянсу в Україні.