НАТО вирішило заснувати програму з координації надання допомоги та проведення навчань для України

Члени НАТО на саміті у Вашингтоні ухвалили рішення про заснування структури щодо підтримки безпеки та підготовки для України (NSATU). 

Про це йдеться в декларації з саміту.

Програма координуватиме надання військового обладнання та забезпечення тренувань для України членами Альянсу та партнерами. Структура підтримуватиме трансформацію Сил оборони та безпеки України, забезпечуючи подальшу інтеграцію з НАТО.

«Її мета — поставити безпекову допомогу Україні на міцну основу, забезпечуючи посилену, передбачувану та узгоджену підтримку», — йдеться в декларації.

NSATU, яка діятиме в країнах Альянсу, підтримуватиме оборону України відповідно до Статуту ООН, однак не зробить НАТО стороною конфлікту. 

Також в Альянсі підтримали створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання Україна — НАТО (JATEC). В організації центр назвали «важливим стовпом практичної співпраці, для визначення та застосування уроків війни» та підвищення оперативної сумісності України з НАТО.

Окрім того, країни-члени НАТО привітали рішення генерального секретаря призначити старшого представника Альянсу в Україні.

Раніше видання New York Times писало, що на саміті НАТО планують оголосити про створення місії, яка працюватиме в Німеччині під егідою Альянсу і координуватиме всю допомогу Україні. Це начебто має гарантувати підтримку України, навіть якщо наступним президентом США стане Дональд Трамп.

Саміт НАТО

З 9 до 11 липня триватиме саміт НАТО у Вашингтоні. Генсекретар НАТО Єнс Столтенберг окреслив три ключові теми, які обговорюватимуться на Вашингтонському саміті: стримування та оборона, підтримка України та глобальне партнерство.

Україна не почула запрошення до Альянсу, а втім, там заявили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства. Там підкреслили, що «майбутнє України — в НАТО».

Окрім того, країни НАТО зобовʼязалися надавати довгострокову безпекову допомогу Україні. Зокрема, члени Альянсу мають зробити пропорційні внески для фінансування України на 40 мільярдів євро у 2025 році.