НАТО оголосило, що Україна на «незворотному шляху» до членства в Альянсі — декларація саміту
Країни НАТО заявили, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в Альянсі.
Про це свідчить спільна декларація з саміту Альянсу у Вашингтоні.
Члени НАТО оголосили, що повністю підтримують право України обирати власний механізм безпеки та визначати власне майбутнє без зовнішнього втручання.
У спільному документі заявили що, «майбутнє України — в НАТО». Окрім того, країни-члени визнали, що держава стає дедалі оперативно та політично інтегрованішою з Альянсом. У НАТО привітали «конкретний прогрес», якого Україна досягла після тогорічного Вільнюського саміту щодо необхідних демократичних, економічних і безпекових реформ.
«Поки Україна продовжує цю життєво важливу роботу, ми продовжуватимемо підтримувати її на незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством в НАТО. Ми ще раз підтверджуємо, що зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени Альянсу погодяться й умови будуть виконані», — йдеться в декларації.
Там зауважили, що рішення НАТО та Ради Україна — НАТО, ухвалені на саміті, у поєднанні з поточною роботою членів Альянсу є «мостом» до членства України.
Члени Альянсу погодилися продовжувати підтримувати прогрес України в оперативній сумісності, а також додаткові реформи демократії та сектору безпеки.
Україна та НАТО
З 11 до 12 липня 2023 року у Вільнюсі, столиці Литви, відбувся саміт НАТО, який був зосереджений на Україні та її відносинах з Північноатлантичним альянсом.
Тоді генеральний секретар Єнс Столтенберг заявив, що НАТО запросить Україну приєднатися до Альянсу, «коли союзники погодяться та будуть виконані умови». Процес набуття членства для України «перейде з двоетапного на одноетапний шлях», додав він.
Це може означати, що Україну запросять вступити до НАТО без плану дій щодо членства (ПДЧ). Раніше президент Володимир Зеленський заявив, що напередодні саміту у Вільнюсі з’явилися «сигнали» про те, що НАТО не готове запросити Україну до Альянсу. «Невизначеність — це слабкість. І я відверто обговорю це на саміті», — запевнив президент.
Згодом країни «Великої сімки» на саміті НАТО у Вільнюсі погодили спільну декларацію про підтримку України, яка містить гарантії безпеки. Згідно з документом, Україна, зокрема, зобов’язується продовжувати реалізацію реформ правоохоронних органів, судової системи, а також просувати оборонні реформи.
Зеленський назвав «гарними» результати саміту, проте зазначив, що все ж хотів почути запрошення України до Альянсу з чіткими термінами. А втім, за словами глави держави, Україна розуміє, що членство можливе лише після завершення бойових дій.
- Поділитися: