Дипломатія світшотів. Чи допомагає Зеленському нехтування дипетикетом просувати українські наративи
Військове взуття, штани кольору хакі, футболки або світшоти з тризубом на грудях стали невіддільною частиною політичного образу Володимира Зеленського. В такому одязі він зʼявлявся у Білому домі, на зустрічах із президентами та королівськими особами. Цим викликав бурхливі реакції модних критиків, фахівців з дипломатичного етикету й користувачів соцмереж.
Футболки «як у Зеленського» стали ходовим масовим товаром, та чи вдалося президентові України створити нові тренди в дипломатичному етикеті? І до яких казусів у міжнародних відносинах призвело порушення усталених норм — у матеріалі hromadske.
Стиль Зеленського руйнує стереотипи
Попри дипломатичний етикет, який передбачає класичний костюм, сорочку і краватку, лідери Індії та Саудівської Аравії надають перевагу традиційному національному вбранню.
А лідер Китаю Сі Цзіньпін, наприклад, одягає костюм із краваткою тільки під час зустрічей з іноземними колегами. На святкових національних заходах, де присутні лише китайські чиновники, на Сі Цзіньпіневі суворий френч, більш притаманний політичній традиції комуністичного Китаю.
У минулому столітті вольності в одязі дозволяли собі переважно лідери авторитарних країн — Сталін носив френч, Гітлер і Муссоліні — військову форму й чоботи.
Відмовлявся від класики і прем’єр-міністр Великої Британії Вінстон Черчилль. У 1941 році у військовому комбінезоні сірого кольору він відвідав Білий дім. Під час Другої світової війни у такому одязі приїхав просити про допомогу.
Коли під час поїздки до Вашингтона у грудні 2022-го Володимир Зеленський одягнув світшот кольору хакі з тризубом на грудях, його стали порівнювати з Черчиллем. Ведучий Fox News Брет Баєр сказав, що паралелі між британським та українським лідерами вражають.
«Черчилль був практично один у світі проти Гітлера, коли німецькі бомби щоночі падали на британські міста. Багато хто не вірив, що Зеленський переживе тиждень після російського вторгнення, не кажучи вже про майже 10 місяців. І ось він у Вашингтоні, як і Черчилль тоді, захищає свободу свого народу в той час, коли здається, що жодних шансів на перемогу немає», — зазначив американський журналіст.
А втім, не всі з розумінням поставилися до стилю мілітарі. Колишній кандидат у президенти від Республіканської партії Вівек Рамасвамі назвав президента України «коміком у робітничих штанях», а відомий американський журналіст Такер Карлсон порівнював Зеленського з «жебраком в одязі будівельника».
Популярний американський оглядач Пітер Шифф був стриманішим у критиці, але також не змарнував нагоди сказати, що стиль Зеленського неприйнятний для зустрічей на високому рівні.
У соціальній мережі X, де Шифф має понад мільйон підписників, він опублікував скандальний допис, який викликав бурхливу дискусію серед західних журналістів.
«Я знаю, що йде війна, але Зеленський не під обстрілом. Він прилетів до США на борту приватного літака американського уряду, прибув до Білого дому на автомобілі з власним водієм, але з'явився на публіці у світшоті. Це краще, ніж футболка, але я все одно вважаю, що належний одяг — це костюм. Якби Зеленський хотів підкреслити, що його країна досі перебуває у стані війни, він міг би одягнути на зустріч із президентом США форму українського генерала з погонами та медалями», — написав Шифф.
Без краваток
Загалом партнери України з розумінням поставились до українського дрес-коду воєнного часу. У перший рік повномасштабної війни канцлер Німеччини, президент Франції та прем'єр-міністр Великої Британії на зустрічах із Володимиром Зеленським у Києві знімали краватки — так вони демонстрували солідарність і дружбу.
Президенти Польщі, Литви, Латвії та Естонії, приїхавши разом до Києва у квітні 2022-го, відмовилися від класичних костюмів і були у джинсах, світшотах та сорочках без краваток. Такий дрес-код мав продемонструвати, що серед лідерів країн Балтії та Польщі президент України перебуває в колі друзів, які в усьому підтримують нашу країну.
Проте згодом європейські колеги повернулися до класичних костюмів. Торік президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Румунії Клаус Йоганніс та колишній прем’єр Італії Маріо Драгі приїхали до Києва в костюмах, білих сорочках і краватках.
Натомість Володимир Зеленський не зрадив стилю мілітарі й одягнув футболку, штани та кросівки кольору хакі. На колективному портреті п'яти європейських лідерів у Києві український президент знову вирізнявся, підкреслюючи своїм виглядом, що російська агресія далека від завершення і український спротив триває.
Меседжі через одяг
Варто зазначити, що Володимир Зеленський — не єдиний політик, який за допомогою одягу надсилає суспільству меседжі. Торік під час своєї щорічної промови про стан справ у ЄС президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн була в яскравому жовто-блакитному вбранні. Жінки-комісари ЄС приєдналися до дрес-коду фон дер Ляєн і вдягнули піджаки та сорочки кольорів українського прапора.
Під час візиту до Ужгорода у травні 2022 року перша леді Сполучених Штатів Джил Байден додала до одягу бутоньєрку жовто-блакитного забарвлення — нетиповий аксесуар, згідно з жіночим дипломатичним протоколом. У США бутоньєрки додають лише дебютантки на першому балі. Це символічний знак, який вказує на новий початок. У такий спосіб дружина американського президента продемонструвала першій леді України, що її візит — перший крок у тривалій підтримці українських жінок, які постраждали від війни.
Казуси через стиль мілітарі
Стиль мілітарі української делегації навіть спричиняв непорозуміння і дипломатичні казуси. Так, під час виступу Зеленського на Генеральній Асамблеї ООН його охоронці отримали зауваження від організаторів заходу, що вони не можуть розрізнити членів офіційної української делегації та Служби безпеки.
Такий підхід справді ускладнює стороні, що приймає, протокольні питання, бо без класичних костюмів і краваток складно визначити, хто головний у численній делегації, пояснив у коментарі hromadske Роман Петюр, доцент кафедри дипломатичної служби Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
З іншого боку, принципи дипломатичного етикету, закріплені у Віденських конвенціях про дипломатичні та консульські зносини 1961 та 1963 років, наголошують на тому, що суверенна рівність між усіма державами світу є пріоритетом, і ніхто не може нав'язувати іншим, що одягати чи носити під час міжнародних зустрічей на найвищому рівні.
Хоча українські високопосадовці мають повне право обирати для міжнародних зустрічей той одяг, який вважають за потрібне, усе ж навряд чи стиль мілітарі, якого зараз дотримуються Володимир Зеленський та інші представники уряду, має шанс затриматися в дипломатичному протоколі України надовго, вважає Роман Петюр.
Експерт додає, що новації в діловому дрес-коді Зеленського зіграли позитивну роль під час перших місяців повномасштабного російського вторгнення й допомогли привернути більше уваги до українського спротиву у світі, але два роки по тому користі від такого підходу менше.
«Президент і його оточення опинилися у пастці й стали заручниками ситуації. Миттєвою реакцією перших днів вторгнення було показати світу, що ми нація, котра воює. Однак війна затягнулась, а необхідність у дипломатії залишається. І тут є суперечність.
Попри російську агресію, Україна є повноцінним учасником міжнародних відносин, тому повернення до ділового стилю було б цілком логічним. А втім, такий крок породив би багато питань. Адже війна ще не завершилася. Боротьба триває. Нічого принципово не змінилося. І тому зовнішній вигляд дійсно відіграє символічну і знакову роль», — пояснює Роман Петюр.
Справді, деякі українські посадовці вже повернулися до класичних костюмів. Це вже зробили заступник керівника Офісу президента Ігор Жовква та міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Настане час, і Володимир Зеленський також повісить у шафу світшот, а натомість вдягне піджак і краватку, — запевняє Петюр.
Сам Зеленський зазначив, що до костюма повернеться лише після завершення війни.