В Угорщині пояснили, чому скасували зустріч з Україною щодо нацменшин. Усе через затримання шпигунів на Закарпатті
Угорщина скасувала зустріч з українською делегацією щодо питання національних меншин, заплановану на 12 травня, через затримання Службою безпеки угорських шпигунів.
Про це повідомив заступник міністра закордонних справ Угорщини Левенте Мадяр.
«Вчора (10 травня — ред.) ввечері я скасував завтрашню зустріч (заплановану на 12 травня — ред.), оскільки вважаю, що події останніх днів в угорсько-українських відносинах не дозволяють провести добросовісну, конструктивну дискусію з такого важливого й чутливого питання, як права нацменшин», — заявив він.
За словами політика, викриття угорських шпигунів і публічне оголошення щодо цього за три дні до «вирішальної зустрічі» «ставить під сумнів щирість намірів урегулювати нерозв’язані питання».
Він додав, що Будапешт залишається готовим до діалогу.
Нагадаємо, усі 27 держав-членів ЄС уже дали зелене світло для початку переговорів з Україною про вступ до блоку, а втім, Угорщина блокує їх.
Так, ще торік Будапешт висунув Україні перелік з 11 вимог для того, щоб розблокувати подальший шлях до Євросоюзу. Усі вони спрямовані на посилення захисту прав національних меншин в Україні.
Серед них є такі:
- визнання шкіл навіть з одним угорським класом як угорських шкіл;
- скасування норми про те, який відсоток угорців повинен жити на певній території для визнання її угорською;
- внесення змін до виборчого законодавства для забезпечення представництва угорців у Верховній Раді;
- зняття вимоги до державних діячів щодо знання державної мови, дозволяючи їм використовувати угорську.
Наприкінці квітня українська сторона прибула до Будапешта з додатковими пропозиціями щодо врегулювання всього комплексу питань. Тоді Україна та Угорщина домовилися з 12 травня на регулярній основі організовувати консультації, щоб працювати над озвученими вимогами.
Затримання шпигунів
Уранці 9 травня СБУ оголосила, що вперше в історії викрила агентурну мережу воєнної розвідки Угорщини, яка шпигувала проти України. Обох підозрюваних узяли під варту.
За даними слідства, вони збирали інформацію про військову захищеність Закарпаття, шукали вразливі місця в наземній і повітряній обороні регіону, а також вивчали суспільно-політичні погляди місцевих жителів. Зокрема, йдеться про сценарії їхньої поведінки, якщо на територію регіону зайдуть угорські війська.
Однак голова МЗС Угорщини Петер Сіярто назвав цю справу «пропагандою, до якої треба ставитися з обережністю».
Того самого дня Сіярто оголосив, що країна видворяє двох українських дипломатів, звинувативши їх у шпигунстві. Він поскаржився на «дедалі сильнішу антиугорську пропаганду» в Україні та «кампанію з дискредитації проти угорців». У відповідь на дії Будапешта Україна вислала двох угорських дипломатів.