Адвокати родин Небесної сотні закликали Верховну Раду офіційно визнати політичне значення Революції гідності
Адвокати родин Небесної сотні та потерпілих учасників Революції гідності закликали народних депутатів невідкладно винести на голосування проєкт постанови, яка має надати правову оцінку подіям Революції гідності. Її зареєстрували в парламенті ще в січні 2020 року.
Про це йдеться на сторінці Адвокатської дорадчої групи, яка захищає інтереси родин потерпілих під час Революції гідності.
Адвокати наголосили, що відповідний проєкт постанови, який мав би визнати політичне значення революції 2013-2014 років, зареєстрований у Верховній Раді вже понад рік, проте його досі не винесли не голосування.
Що передбачає цей проєкт?
- наголошує на недопустимості зволікання з розслідуванням «справ Майдану»;
- пропонує визнати Революцію гідності однією з ключових подій українського державотворення та виразником національної ідеї свободи;
- дає оцінку діям Віктора Януковича, міліцейських підрозділів «Беркут» та інших фігурантів подій Революції гідності.
Адвокати пригадали, що численні порушення з боку влади під час Революції гідності вже визнав Європейський суд із прав людини.
«Вважаємо неприпустимим, що законодавчий орган України лишається осторонь надання політичної оцінки подіям Євромайдану, Революції гідності та їхнім наслідкам», — наголосили в адвокатській групі.
Зазначимо, що відповідний проєкт постанови зареєстрували 15 січня 2020 року. Його авторами є група народних депутатів від фракцій «Голос», «Європейська Солідарність», «Слуга Народу» та «Батьківщина».
На якому етапі розслідування?
Усі злочини, скоєні під час Революції Гідності, умовно об'єднані в одну велику «справу Майдану». Загалом у судах слухають 86 судових справ стосовно 176 людей. Уже притягнуто до відповідальності 343 людини (34 високопосадовці, 185 силовиків, 16 прокурорів, 14 суддів, 70 цивільних).
Головні епізоди справи Майдану стосуються розгону студентів у ніч на 30 листопада 2013-го, незаконних дій силовиків під час акцій протесту 1 грудня і спроби розігнати Майдан у ніч на 11 грудня, а також убивств активістів протягом січня-лютого 2014 року.
Окремо триває розслідування справ, де фігурує експрезидент-утікач Віктор Янукович. Після його втечі з країни у 2014 році правоохоронці відкрили до 10 кримінальних проваджень, зокрема щодо незаконного привласнення майна, злочинів проти майданівців, численних тяжких економічних злочинів тощо.
24 січня 2019 року Оболонський районний суд Києва визнав Януковича винним за статтею «Державна зрада» та заочно засудив його до 13 років в'язниці. Також суддя оголосив, що сторона обвинувачення довела, що Янукович сприяв Росії у веденні агресивної війни проти України.