АМКУ оштрафував аптеку, яка виготовляла і продавала фейкові ліки від COVID-19. Їх так і назвали — «Антикоронавірус»
Північне міжобласне відділення Антимонопольного комітету України (АМКУ) оштрафувало на 30 тисяч гривень власників аптеки, які виготовляли та продавали фейкові ліки проти COVID—19.
Про це повідомив голова тервідділення АМКУ Олексій Хмельницький.
Він зазначив, що препарат рекламували як «засіб від коронавірусу». Його так і назвали — «Антикоронавірус».
Хмельницький каже, що хвиля обурення появою цього «препарату» прокотилася соцмережами ще у березні. У АМКУ переконують, що взялися за розслідування ще тоді, але рішення про штраф ухвалили лише зараз.
«Звісно, це була свідома омана людей. Звісно, ми ухвалили рішення про покарання компанії. Грошовий штраф — 30 000 гривень. І пляма на репутації», — написав Хмельницький.
Також в АМКУ кажуть, що провели опитування і з’ясували, що якщо етикетка препарату містить позначку «антикоронавірус», то 76,8% респондентів починають вважати, що він має профілактичні або ж лікувальні властивості проти COVID-19. Як саме проводили опитування в Комітеті не розповіли.
Штрафи за таку рекламу
Ще у березні в Антимонопольному комітеті повідомили, що заборонили рекламувати препарати, які начебто допомагають у лікуванні коронавірусної хвороби.
Рекламу ліків проти коронавірусу АМКУ розцінює як введення споживачів в оману — це порушення антимонопольного законодавства, за яке виробників ліків та рекламодавців будуть штрафувати. Розмір штрафів може скласти до 5% річного доходу компанії.
Що там з вакцинами і ліками від COVID-19?
Ефективних ліків, які здатні боротися з коронавірусом в організмі людини, наразі у світі не існує. Є лише деякі препарати, які можуть частково полегшити перебіг хвороби, але їх потрібно приймати з рекомендації та під наглядом лікарів.
Водночас у світі одночасно зараз розробляють і тестують понад 30 вакцин від коронавірусу. Компанії перейшли до клінічних випробувань вакцини на людях.
До третього, найбільшого етапу клінічних досліджень дійшли вісім вакцин. Це, зокрема, вакцина від Оксфордського університету й AstroZeneca, три китайські вакцини, вакцина компанії Moderna (першою почала масові випробування у США) і вакцина від німецьких виробників BioNTech, Fosun Pharma і Pfizer.
Третій етап передбачає випробування вакцини на великій групі людей з урахуванням принципу рандомізованості (випадковий відбір учасників випробування), плацебо-контрольованого (дієвість та безпечність вакцини порівнюють із тими, кому вколюють плацебо) і подвійно-сліпого дослідження (ані учасники випробування, ані лікарі не знають, кому саме дістається вакцина, а кому плацебо).
У Росії та Китаї, приміром, свої вакцини вже зареєстрували, хоча третього етапу випробувань вони ще не пройшли.
Коли саме буде готова вакцина від коронавірусу — невідомо. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, пандемія COVID-19 триватиме не менш як два роки (тобто десь до зими 2022-2023 років), а однією із запорук її завершення стане розробка вакцини.