31 розробник вакцини проти коронавірусу перейшов до клінічних випробувань — ідеться про компанії, які розпочали випробування вакцини на людях. Всесвітня організація охорони здоров'я бере участь в координації цієї діяльності.

Про це під час онлайн-конференції в межах програми Thomson Reuters Foundation «COVID-19 Reporting HUB» нам розповів співробітник програми з надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров'я Європейського регіонального бюро ВООЗ Олег Стороженко.

Ще 142 компанії перебувають на стадії передклінічних досліджень вакцин, тобто не перейшли до її випробувань на людях.

За словами Стороженка, існує так званий рух «Солідарність» — моніторингова платформа, яка відстежує і підтримує зв'язок з усіма комерційними та некомерційними фірмами, академічними інститутами, залученими до розробки вакцини. Так ВООЗ може зрозуміти, яка із запропонованих відповідає вимогам не тільки ефективності, але й передусім безпечності.

«Коли ми говоримо про фази випробування на людях, там повинні бути теж великі обсяги, там повинні бути десятки тисяч волонтерів, які готові будуть випробувати цю вакцину на собі. Тільки після того, як ми отримаємо необхідні докази ефективності і в першу чергу безпеки [вакцини], — тільки після цього ВООЗ може рекомендувати, щоб та чи інша вакцина вийшла на глобальний ринок», — додав Олег Стороженко.

Вакцини від коронавірусу, які перебувають на стадії клінічних досліджень
Фото:

Всесвітня організація охорони здоров'я

Які вакцини вже досягли найбільшого прогресу?

Саме найбільшого прогресу — виходу на третій етап клінічних досліджень — досягли шість вакцин. Це вакцина від Оксфордського університету і AstroZeneca, три китайські вакцини, вакцина компанії Moderna (першою почала масові випробування у США) і вакцина від німецьких виробників BioNTech, Fosun Pharma і Pfizer.

Третій етап означає масове випробування вакцини на великій кількості людей із урахуванням принципу рандомізованості (випадковий відбір учасників випробування), плацебо-контрльованого (дієвість та безпечність вакцини порівнюють із тими, кому вколюють плацебо) і подвійно-сліпого дослідження (ані учасники випробування, ані лікарі не знають, кому саме дістається вакцина, а кому плацебо).

Коли буде вакцина?

Зараз сказати однозначно важко. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, у найкращому випадку готова вакцина з'явиться до кінця 2020-го.

Попри це, країни й міжнародні об'єднання вже домовляються про купівлю вакцин, аби потім їх гарантовано мати. Приміром, Європейська комісія 31 липня попередньо домовилася з фармацевтичною компанією Sanofi про закупівлю 300 млн доз вакцини від COVID-19 у випадку, якщо її розробка увінчається успіхом. За прогнозами фірми, це може статися у червні 2021 року.

Є і винятки

Утім у Китаї та Росії вирішили вводити вакцину ще до завершення цього етапу клінічних досліджень. Там її вводять або будуть вводити для груп людей із найбільшим ризиком зараження коронавірусом. При цьому обидві країни запевняють, що їхні вакцини не мають побічних ефектів.

Так це чи — сказати однозначно важко, адже результати випробувань ані китайських, ані російської вакцин не оприлюднювалися в рецензованих наукових виданнях.

Єдиною наразі зареєстрованою у світі вакциною від коронавірусу є російський «Спутник V» або «Гам-Ковід-Вак». Це препарат, розроблений Національним дослідницьким центром епідеміології та мікробіології ім. Н.Ф. Гамалії. Першу партію вакцини вже встигли випустити, а російська влада планує налагодити масове виробництво та імунізацію населення з осені 2020-го.

Утім російське видання «Фонтанка» вивчило непублічний звіт Центру Гамалії, в якому розробили «Спутник V», і з’ясувало, що у 38 дорослих здорових добровольців, які брали участь у випробуваннях препарату, зафіксували 144 побічних ефекти, частина з яких спостерігається досі.

Недовіру до російської коронавірусної вакцини висловлюють ВООЗ, Німеччина і навіть самі росіяни: про готовність зробити щеплення «Спутник V» заявили 40% опитаних росіян, тобто менше половини.

Поділитись: