Аналітик: Ухвалити новий Виборчий кодекс можна, а виконати його — ні

Депутати Верховної Ради «фізично» можуть ухвалити новий Виборчий кодекс, але виконати його положення в разі дострокових виборів вже неможливо, вважає голова аналітичного центру «Інститут законодавчих ідей» Тетяна Хутор.

«Ухвалити новий Виборчий кодекс фізично можна, а виконати його положення — не можна. Тому що там є дуже багато змін: і ЦВК, і МЗС, яке організовує вибори за кордоном, вони їх просто фізично не зможуть змінити», — сказала вона в ефірі програми «Нині вже» на Громадському.

Експертка пояснила, що указ про призначення позачергових виборів повинен виконуватися на підставі чинного законодавства.

«От зараз він почнеться (процес дострокових виборів після указу президента — ред.), умовно кажучи. І вся процедура почнеться відповідно до чинного закону — кандидати будуть писати свої заяви і подавати відповідно чинного закону», — зазначила Хутор.

Вона вважає, що навіть теоретично неможливо провести позачергові вибори за новими правилам.

Експерт з конституційного права Олександр Москалюк також вважає, що позачергові вибори можуть відбутися лише за існуючою змішаною системою.

«Виборчий процес починається на наступний день після указу президента. Ну тобто коли ж тоді відбудеться зміна виборчої системи? Це перше. Друге: можна змінювати закон ще до старту виборчої кампанії, якщо він не стосується характеру зміни виборчої системи», — пояснив Москалюк.

За його словами, стандарти виборчої системи повинні змінюватися щонайменше за півроку до виборів. Так рекомендують міжнародні організації, зокрема Венеціанська комісія.

«Тому що оці зміни виборчої системи, відкриті списки, вони вимагатимуть навчання членів ДВК, ТВК і так далі. Зробити це все в межах двох місяців навіть теоретично неможливо», — наголосив експерт.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський під час інавгурації оголосив про розпуск Верховної Ради.

Про готовність до дострокових виборів заявили в партіях «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та «Батьківщина».

Партії Анатолія Гриценка і Святослава Вакарчука також братимуть участь у дострокових виборах в Раду.

А міськголови Харкова і Одеси Геннадій Кернес і Геннадій Труханов домовилися про створення нової політичної сили — умовної «партії мерів» — з якою планують піти на парламентські вибори.