Комітет Ради підтримав законопроєкт Разумкова про е-декларування. Проєкт Зеленського залишили без уваги
Комітет Верховної ради з питань антикорупційної політики підтримав законопроєкт спікера ВР Дмитра Разумкова щодо відновлення електронного декларування в первинному вигляді. Водночас аналогічний законопроєкт президента залишили без уваги.
Про це повідомляє «Чесно».
Законопроєкт Дмитра Разумкова №4304 пропонує повністю відновити дію положень закону про запобігання корупції та Кримінального кодексу, скасованих Конституційним судом, в тому вигляді, в якому вони були до скасування.
Секретар комітету Володимир Кабаченко від партії «Батьківщина» назвав проєкт Разумкова «найбільш компромісним» та рекомендував його прийняти. Проєкт президента Володимира Зеленського він назвав «неконституційним».
Водночас Олексій Жмеренецький з фракції «Слуга Народу» заявив, що будь-яке рішення Верховної Ради з цього питання буде політичним та не відповідатиме повною мірою нормам законодавства. На його думку, сесійна зала має сама вирішити, який законопроєкт підтримати.
Однак комітет ухвалив рішення включити законопроєкт Дмитра Разумкова №4304 до порядку денного ВРУ та рекомендував прийняти його за основу та в цілому (тобто одразу як закон).
У разі його ухвалення закон набере чинності з дня, наступного за днем опублікування. Після цього Кабінет міністрів має протягом 2 місяців внести до ВР пропозиції щодо врегулювання питань, порушених у рішенні КСУ про скасування низки норм антикорупційного законодавства.
А про який законопроєкт Зеленського йдеться?
Президент 30 жовтня подав до Верховної Ради законопроєкт «Про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства», яким пропонує звільнити весь склад Конституційного суду України та почати відбір нових суддів.
Водночас у Конституції немає пункту про звільнення суддів через рішення парламенту. Детальніше про це читайте тут.
Представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський заявляв, що пропозиція Зеленського є «політико-правовим способом розв'язати кризу». Інакше — судді можуть заблокувати будь-які зміни до антикорупційного законодавства.
Що зробив Конституційний суд?
27 жовтня він на закритому засіданні визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає відповідальність для чиновників та суддів у вигляді штрафу чи позбавлення волі за подання свідомо неправдивих відомостей у декларації. Також КСУ закрив доступ до е-декларацій чиновників, а Національне агентство з питань запобігання корупціїНАЗК позбавив ключових повноважень.
Рішення КСУ ухвалив за поданням депутатів з «Опозиційної платформи — За життя» та «За майбутнє». Через цю ухвалу правоохоронці змушені будуть закрити всі справи щодо неправдивого декларування майна чиновниками.
Очільник Національного антикорупційного бюро Артем Ситник уточнив, що наразі таких справ понад 100, приблизно 20 вже розглядаються у судах. Він нагадав, що подібна історія вже була, коли Конституційний суд скасував відповідальність за незаконне збагачення, а справи про розкрадання посадовців закрили.