AP: у ВООЗ готуються оприлюднити звіт про можливе походження коронавірусу. Які варіанти розглядають?
Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) готує звіт щодо місії в Китаї, яка вивчила можливі варіанти походження коронавірусу. Наразі їх є чотири, найімовірнішим досі вважається розповсюдження вірусу від кажанів.
Про це пише AP, яке отримало копію звіту експертів місії ВООЗ в Ухані, з підтвердженням від двох джерел, що вона є достовірною.
Зокрема, дослідники назвали «дуже ймовірним» варіант поширення SARS-CoV-2 від кажанів через інших тварин, «ймовірним» — поширення вірусу від кажанів до людей напряму та «малоймовірним» (але можливим) —, поширення вірусу через заморожені харчові продукти.
Винні кажани?
Точно цього стверджувати не можна. У звіті зазначили, що хоч у кажанів виявили вірус, найближчий до того, що викликає COVID-19 у людей, «еволюційна відстань» між ними становить кілька десятиліть, що говорить про відсутність зв'язку.
Також експерти ВООЗ зазначають, що до коронавірусу є вразливими деякі види ссавців: панголіни, норки та коти. Отже, вони також можуть бути переносниками вірусу.
«Коронавірус у заморожених продуктах»
Минулого року лабораторії в Китаї неодноразово виявляли коронавірус на упаковках заморожених продуктів, що змусило науковців замислитись, чи не міг він поширюватись світом через харчові продукти «холодового ланцюга».
Наразі експерти ВООЗ ставляться до цього варіанту скептично: заморожені продукти можуть розносити вірус на великі відстані, але спричинити у світі пандемію — навряд чи. У звіті зазначають, що ризик заразитися через пакування нижчий, ніж від людини до людини.
Вірус з ринку
Водночас у звіті немає висновків щодо того, чи справді коронавірус уперше поширився у грудні 2019 року з ринку морепродуктів в Ухані, як припускали раніше.
Експерти ВООЗ зазначають, що випадки COVID-19 були зафіксовані і раніше, тож епідемія могла зродитись деінде. Однак науковці припускають, що деякі ранні та більш легкі випадки захворювання могли залишитись непоміченими і насправді мати зв'язок з Уханем. Окрім того, раніше експерти виявили свідчення того, що масштаб епідемії у грудні 2019-го міг бути більшим, ніж вважалося раніше.
Коронавірус «випустили» з лабораторії?
Такий варіант у ВООЗ повністю відкидають. У звіті зазначається, що подібні аварійні ситуації у лабораторіях трапляються рідко, а лабораторії в Ухані, що працюють з коронавірусами та вакцинами, мають ефективне управління. Місія ВООЗ зазначає, що в жодній лабораторії до грудня 2019 року не було даних про віруси, тісно пов’язані з SARS-CoV-2, і що ризик випадкового вирощування вірусу був надзвичайно низьким.
Про експертів ВООЗ у Китаї
14 січня команда експертів ВООЗ приїхала до Китаю та перші два тижні провела на самоізоляції. Потім упродовж іще двох тижнів опитували людей із науково-дослідних інститутів, лікарень та з ринку морепродуктів в Ухані, щоб встановити походження коронавірусу.
ВООЗ запевняє, що китайська влада не перешкоджала їм у роботі та надала доступ до необхідних об'єктів в Ухані. Хоча ще на початку січня 2021-го Китай відмовляв експертам ВООЗ у проведенні дослідження.