Є свідчення, що спалах коронавірусу в Ухані в грудні 2019-го був більшим, ніж вважалося — місія ВООЗ у Китаї

Охоронець просить журналістів відійти від будівлі Уханського інституту вірусології. Ухань, Китай, 3 лютого 2021 року
Охоронець просить журналістів відійти від будівлі Уханського інституту вірусології. Ухань, Китай, 3 лютого 2021 рокуNg Han Guan / AP

Члени місії Всесвітньої організації охорони здоров’я, які досліджували виникнення коронавірусу в китайському місті Ухань у грудні 2019 року, виявили свідчення того, що масштаб епідемії міг бути більшим, ніж вважалося раніше.

Про це керівник розслідувального напрямку місії Пітер Бен Ембарек розповів в інтерв’ю CNN.

За словами Ембарека, під час своєї роботи місія ВООЗ виявила кілька свідчень того, що масштаб епідемії коронавірусу в Ухані в грудні 2019 року був більшим, ніж вважалося — тобто хворих на COVID-19 було більше, ніж офіційно виявлених 174.

Річ у тім, що лікарі виявляли лише людей, в яких коронавірусна хвороба протікала в складній формі. А тому якщо врахувати й потенційно «легкий ковід», на кінець 2019-го в Ухані були принаймні тисяча людей із COVID-19.

Також, за словами Ембарека, фахівці ВООЗ виявили 13 різних мутацій коронавірусу в Ухані, які існували в грудні 2019-го. Їхнє відстеження може допомогти встановити географію й час поширення коронавірусу до спалаху в Ухані.

Сам Ембарек не прокоментував, що означає наявність такої великої кількості мутацій коронавірусу в той час. Але опитані CNN епідеміологи називають це свідченням того, що вірус був присутній у людській популяції задовго до спалаху в Ухані.

Раніше інший член місії ВООЗ у Китаї Домінік Дваєр в інтерв'ю The Wall Street Journal заявляв, що китайська сторона відмовилися надавати їм вихідні дані про перших хворих на коронавірусну хворобу в Ухані. Вони могли б допомогти зрозуміти, звідки виник вірус.

Що робила місія ВООЗ у Китаї?

14 січня команда експертів ВООЗ приїхала до Китаю та перші два тижні провела на самоізоляції. Потім упродовж іще двох тижнів опитували людей із науково-дослідних інститутів, лікарень та з ринку морепродуктів в Ухані, щоб встановити походження коронавірусу.

ВООЗ запевняла, що китайська влада не перешкоджала їм у роботі та надала доступ до необхідних об'єктів в Ухані. Хоча ще на початку січня 2021-го Китай відмовив експертам ВООЗ у візах, необхідних для в'їзду до країни й проведення дослідження.

На брифінгу 9 лютого експерти озвучили перші висновки своєї роботи. Вони назвали малоймовірним витік коронавірусу з лабораторії. Натомість найімовірнішою гіпотезою поширення COVID-19 серед людей вважають перехід вірусу від тварини до людини через проміжного господаря. Але при цьому Організація поки не відкидає жодної з гіпотез.

Крім того, фахівці ВООЗ припускають, що перші випадки коронавірусної хвороби могли бути в Китаї ще у жовтні 2019 року — за два місяці до того, як влада офіційно заявила про випадки інфікування. Саме в той час приблизно 90 людей госпіталізували з симптомами, схожими на COVID-19.