У Нагірному Карабаху домовилися про припинення вогню. Вірменські сили та інші формування складають зброю
У Нагірному Карабаху домовилися про припинення вогню від сьогодні, 20 вересня. Йдеться про повне роззброєння військових формувань і виведення важкої техніки.
Про це йдеться в заяві інформаційного центру невизнаної республіки, цитує «Эхо Кавказа», а також у заяві Міністерства оборони Азербайджану, передає азербайджанське державне інформаційне агентство AZƏRTAC.
Внаслідок обстрілів у Нагірному Карабаху наразі відомо про 32 загиблих і понад 200 поранених, у тому числі про 5 загиблих цивільних дорослих і 2 дітей, цитує «Арменпресс» заяву Офісу омбудсмена Вірменії.
Позиція невизнаної республіки
Там зазначили, що «протягом двох днів запеклих боїв»їхні підрозділи «героїчно оборонялися від супротивника, який перевершував у кілька разів у живій силі та військовій техніці, завдавши йому найбільших втрат».
Там наголосили, що сторона невизнаного Карабаху також має втрати та поранених, а на деяких ділянках силам Азербайджану вдалося прорватися до їхніх бойових позицій, взяти під свій контроль низку висот і стратегічних вузлів доріг.
А що кажуть в Азербайджані?
У Міністерстві оборони країни зазначили, що врахували «звернення представників вірменських мешканців Карабаху», які нібито надійшли до них «через російський миротворчий контингент».
Якими є домовленості?
Бойові дії, згідно з домовленостями, мають бути припинені вже сьогодні, 20 вересня. Також ідеться про повне роззброєння армії Карабаху та виведення важкої техніки з території невизнаної республіки.
Так, як уточнили у Міноборони Азербайджану, розташовані у Карабаському районі формування збройних сил складають зброю, залишають бойові позиції, а військових роззброюють.
Питання з азербайджанською стороною про забезпечення прав і безпеки вірмен Нагірного Карабаху обговорюватимуть на зустрічі в місті Євлах 21 вересня.
Трохи контексту
Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. Донедавна більшу частину Нагірного Карабаху контролювала невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка», яку підтримувала Вірменія. За міжнародним правом цю територію вважали частиною Азербайджану.
Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над регіоном.
Зрештою, влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, серед іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати невизнану «Нагірно-Карабахську Республіку».
Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на п'ять років залишаться російські миротворці, натомість Вірменія свої сили виведе.
Проте ситуація в регіоні залишається напруженою. Сторони звинувачують одна одну в порушенні домовленостей. Час від часу трапляються зіткнення.
Учора, 19 вересня, Міноборони Азербайджану оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил.