Азербайджан за день виконав усі завдання й відновив свій суверенітет — президент Алієв
Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про завершення «антитерористичних заходів» у Нагірному Карабасі. За його словами, країна за один день виконала всі поставлені завдання й відновила територіальну цілісність.
Про це йдеться у зверненні Алієва до народу, яке цитує азербайджанський Report.
Президент Азербайджану пояснив воєнні дії «терактом» з боку Вірменії. Напередодні Баку заявило про загибель кількох співробітників МВС Азербайджану внаслідок підриву міни, яку нібито заклали розвідувально-диверсійні групи Вірменії.
«Азербайджан як слід покарав ворога, негайно вдавшись до необхідних заходів. Розпочали антитерористичні заходи локального характеру та виконали всі поставлені завдання лише за добу. Терористи покарані, і Вірменії вкотре показали, що будь-які їхні провокації зустрінуть гідну відповідь», — сказав Алієв.
За його словами, азербайджанські військові досягли вагомих успіхів на всіх напрямках і «повністю знищили значну частину армії Вірменії», яка перебувала на території Нагірного Карабаху, а більшість озброєння й техніки противника вивели з ладу.
Алієв стверджує, що цивільне населення не постраждало, бо Азербайджан використовував високоточну зброю й не завдав ударів по цивільній інфраструктурі.
А втім, за даними Офісу омбудсмена Вірменії, внаслідок обстрілів у Нагірному Карабаху відомо про 32 загиблих і понад 200 поранених, зокрема про п'ятьох загиблих цивільних дорослих і двох дітей.
Президент Азербайджану зазначив, що процес виведення з позицій «незаконних збройних формувань Вірменії» уже почався. Також вони почали здавати свою зброю.
Що передувало?
Учора, 19 вересня, Міноборони Азербайджану оголосило про проведення «локальних антитерористичних заходів» у Нагірному Карабаху після заяв про провокації з боку вірменських сил.
Зрештою невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка» 20 вересня погодилася на умови Азербайджану: бойові дії мають припинитися, також ідеться про повне роззброєння армії Карабаху та виведення важкої техніки з території невизнаної республіки.
Як уточнили в Міноборони Азербайджану, розташовані у Карабаському районі формування збройних сил складають зброю, залишають бойові позиції, а військових роззброюють.
Більше контексту
Вірменія та Азербайджан претендують на територію Нагірного Карабаху, що на Південному Кавказі. Донедавна більшу частину Нагірного Карабаху контролювала невизнана «Нагірно-Карабаська Республіка», яку підтримувала Вірменія. За міжнародним правом цю територію вважали частиною Азербайджану.
Восени 2020 року за 44 дні азербайджанська армія провела військову операцію в Нагірному Карабаху, внаслідок якої повернула контроль над регіоном.
Зрештою, влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду, яка, серед іншого, передбачає, що Єреван має віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо Нагірного Карабаху — це райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни, які мали захищати невизнану «Нагірно-Карабаську Республіку».
Ті райони «НКР», які Баку зайняло під час бойових дій, також залишаються під контролем Азербайджану. Крім припинення вогню, країни домовилися про те, що в Нагірному Карабаху щонайменше на п'ять років залишаться російські «миротворці», натомість Вірменія свої сили виведе.
Проте ситуація в регіоні залишалася напруженою. Сторони звинувачували одна одну в порушенні домовленостей. Час від часу траплялися зіткнення.