Азербайджан заявив про обстріл другого за розміром міста і загибель цивільного. Вірменія заперечує причетність

У Нагірному Карабаху знову відбулося загострення. Азербайджан заявляє, що з території Вірменії обстріляли друге найбільше місто в країні — Гянджу, внаслідок чого щонайменше одна людина загинула, а ще понад три десятки зазнали поранень.

Про це йдеться в повідомленні Міноборони Азербайджану.

За даними відомства, обстріл стався вранці 4 жовтня з території Вірменії. Через обстріл сильно постраждали будинки у місті. У деяких повилітали шибки, а деякі майже повністю зруйновані.

Міністр оборони Азербайджану Закір Гасанов сказав, що «відкриття вогню з території Вірменії по території Азербайджану має явно провокаційний характер і розширює зону бойових дій».

AMP версія сайту не підтримує цей контент

Переглянути в Telegram.

Пізніше Міноборони Азербайджану заявило, що прицільний вогонь здійснювався по житлових будинках, цивільній інфраструктурі та історичних будинках у Гянджі. Загинув один мешканець Гянджі Алієв Тунар Гошгар оглу, а 32 людини отримали різні тілесні поранення.

У Міноборони Вірменії заперечують інформацію про те, що їхні військові сили здійснювали обстріл. Кажуть, що вогонь здійснювався не з їхньої території. Утім у керівництві невизнаного Нагірного Карабаху заявили, що під обстріл потрапив військовий аеропорт Гянджи.

Туреччина вже відреагувала на обстріл: МЗС країни заявило, що Вірменія «порушує принципи міжнародного гуманітарного права, зокрема Женевські конвенції» і є «найбільшою перешкодою миру та стабільності в регіоні».

Що було раніше?

Напередодні, 3 жовтня, прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що у бойових діях у Нагірному Карабаху безпосередньо залучене турецьке командування, а також «найманці та бойовики з Близького Сходу». За його словами, армія Азербайджану «не змогла вирішити жодне з поставлених перед ними завдань», натомість втратила «кілька тисяч військовослужбовців».

За добу 3 жовтня військові сили Азербайджану взяли під контроль 8 сіл у Нагірному Карабаху, який вони вважають окупованою Вірменією своєю територією. З боку Вірменії чи невизнаної Нагірно-Карабаської республіки ця інформація не підтверджувалася.

Що взагалі відбувається?

Зранку 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачують одна одну у провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.

ЄС, НАТО, Україна та Росія закликають країни припинити бойові дії та відновити перемовини. Натомість Туреччина заявила, що підтримуватиме дії Азербайджану та назвала Вірменію «найбільшою загрозою миру в регіоні».

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.

Зараз активні бойові дії майже щодня тривають на кількох різних напрямках. Обидві сторони (Азербайджан і Вірменія з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою) повідомляють про сотні й тисячі загиблих із боку противника.