«Їхня мета — продовження геноциду вірмен». Прем’єр Вірменії звинуватив Баку й Анкару в агресії в Нагірному Карабаху

Прем'єр-міністр Вірменії Нікола Пашинян під час звернення до громадян, Єреван, 3 жовтня 2020 року
Прем'єр-міністр Вірменії Нікола Пашинян під час звернення до громадян, Єреван, 3 жовтня 2020 рокуJAM-News

Прем’єр—міністр Вірменії Нікол Пашинян виступив зі зверненням до громадян щодо конфлікту в Нагірному Карабаху. У ньому він заявив, що Азербайджан і Туреччина здійснюють «геноцид вірмен», а масштаби їхнього наступу «безпрецедентні».

Про це повідомляє JAM-News.

За словами Пашиняна, у бойових діях у Нагірному Карабаху безпосередньо залучене турецьке командування, а також «найманці та бойовики з Близького Сходу».

Водночас, як стверджує вірменський прем’єр, армія Азербайджану «не змогла вирішити жодне з поставлених перед ними завдань», натомість втратила «кілька тисяч військовослужбовців».

«Агресор прийшов не лише за територією, їхня мета — знищити народ, продовжити геноцид вірмен», — сказав Пашинян (цитати за JAM-News).

Якою є ситуація в Нагірному Карабаху зараз?

Загострення й активні бойові дії тривають на кількох різних напрямках. Обидві сторони (Азербайджан і Вірменія з невизнаною Нагірно-Карабаською Республікою) повідомляють про сотні й тисячі загиблих із боку противника.

У ніч на 3 жовтня Вірменія та невизнана Нагірно-Карабаська Республіка повідомили про обстріл Степанакерта — адміністративного центру останньої, внаслідок чого загинув один цивільний і 11 людей зазнали поранень. Уранці 3 жовтня Степанакерт обстріляли знову, передає з місця кореспондент BBC.

Міністерство оборони невизнаної НКР вдень повідомило про 51 загиблого вірменського військового. Водночас вірменські сили заявили, що збили три літаки ВПС Азербайджану. Крім того, Єреван звинуватив Баку у використанні заборонених касетних бомб.

Азербайджан у суботу повідомив лише про втрати серед мирного населення: з початку активних бойових дій 27 вересня загинули 19 цивільних і ще 63 поранені, повідомив генеральний прокурор країни. Надвечір президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що військові відвоювали Мадахіс — село на території невизнаної НКР.

Що сталося між Азербайджаном і Вірменією?

Зранку 27 вересня на кордоні країн, у регіоні Нагірного Карабаху, відновилися бойові дії. Сторони звинувачують одна одну в провокації конфлікту. В Азербайджані, Вірменії та невизнаній Нагірно-Карабаській республіці оголосили воєнний стан та мобілізацію. Країни повідомляють про десятки загиблих і поранених військових та цивільних.

ЄС, НАТО, Україна та Росія закликають країни припинити бойові дії та відновити перемовини. Натомість Туреччина заявила, що підтримуватиме дії Азербайджану та назвала Вірменію «найбільшою загрозою миру в регіоні».

У 1988 році між вірменами та азербайджанцями спалахнув збройний конфлікт за контроль суперечними територіями, переважно над Нагірним Карабахом. Регіон, у якому проживало багато вірменів, за радянських часів був у складі Азербайджанської РСР.

Наприкінці 1980-х провірменські сили за підтримки Єревана взяли Нагірний Карабах під свій контроль. Відтоді триває збройний конфлікт між Вірменією та Азербайджаном за ці території. Ситуація на кордоні країн востаннє загострювалася у липні цього року.