Байден оголосив перший пакет санкцій США проти РФ: вони стосуватимуться російських еліт, суверенного боргу та банків

Президент США Джо Байден оголосив про нові окремі санкції США проти Росії: вони, зокрема, зачеплять російську еліту, банки та суверенний борг.

Про це він повідомив під час звернення 22 лютого.

За словами Байдена, санкції «повністю блокують» два російські банки: «ВЕБ.РФ» і Не зовсім зрозуміло, що саме Байден мав на увазі. Можливо, йдеться про «Промзв'язокбанк»«банк російських військових».

Крім цього, буде запроваджено санкції проти суверенного боргу Росії: країна не зможе запозичувати на міжнародних ринках і торгувати там новими держоблігаціями.

Також із 23 лютого Захід вводить санкції проти російських еліт і їхніх родин. За словами Байдена, вони «беруть участь у корупційній політиці», і мають за це теж заплатити.

Президент США також наголосив, що «Північний потік-2» не буде просуватися (а раніше його сертифікацію зупинив канцлер Німеччини Олаф Шольц).

Зазначається, що цей пакет санкцій підготовано й скоординовано Сполученими Штатами разом із союзниками по НАТО.

Байден зазначив, що Захід готується до наступних кроків і «ціна для Росії буде ще більшою». За його словами, США продовжать надавати оборонну допомогу Україну й зміцнювати союзників по НАТО: зокрема, США обіцяють зміцнити Литву, Латвію й Естонію, якщо РФ не виведе війська з Білорусі.

«Це оборонні кроки з нашого боку. У нас немає намірів боротися з Росією, проте ми хочемо надіслати однозначний меседж: США і союзники захищатимуть кожен дюйм території НАТО відповідно до наших зобов'язань», — наголосив Байден.

На його думку, Росія готова йти далі й провадити масштабну атаку проти України. Президент США додав, що виправдань наступним агресивним крокам РФ не буде.

«Захист демократії потребує жертв, навіть якщо ми залишаємося вдома. Я докладатиму всіх сил, щоб біль санкцій відчула саме російська економіка, а не ми», — підсумував президент США.

Байден також наголосив, що США і ЄС об'єднані в підтримці України та протидії російській агресії, а також рішучі в захисті НАТО.

Президент США також згадував про перекручування Путіним історії України. За словами Байдена, ніщо в словах президента РФ не свідчило про готовність до діалогу: Путін «напряму поставив під сумнів право України на існування».

Втім, водночас Байден зазначив, що ще є час «відкинути найгірший сценарій»: мовляв, США і союзники відкриті до дипломатії, якщо вона «буде серйозною». І, як зауважив Байден, Захід судитиме Росію за її діями, а не словами.

Останні санкції

Після визнання Путіним самопроголошених «Л/ДНР» з'явилися перші реакції Заходу у вигляді санкцій.

Зокрема, США заборонили своїм громадянам здійснювати інвестиції та фінансову діяльність у «Л/ДНР», а також ввозити до США будь-які товари, послуги або технології з окупованих регіонів. Також передбачається блокування активів тих, хто здійснював економічну діяльність на окупованому Донбасі або співпрацював з такими людьми.

Німеччина, своєю чергою, призупинила сертифікацію суперечливого газопроводу «Північний потік-2», а Велика Британія ввела санкції проти п’яти російських банків та трьох близьких до Путіна олігархів. До того ж Захід пообіцяв запровадити нові санкції, якщо Росія продовжить ескалацію.

На додачу до цього Єврокомісія схвалила проєкт санкцій: він зачепить близько 350 депутатів російського парламенту, котрі голосували за визнання самопроголошених «Л/ДНР».

Утім, варто зауважити, що наразі не йдеться про санкції, які Захід обіцяв ввести проти Росії у разі її повномасштабного вторгнення в Україну.

Російська загроза

В українській розвідці казали, що Росія готується до можливої атаки на схід і південь України взимку 2022 року. Американські розвідники (відповідно до можливого сценарію, яким поділився Bloomberg) вважають, що наступ на Україну може відбутися у трьох напрямках: з окупованого Криму, з Білорусі та з боку російського кордону.

За даними Міноборони, біля кордонів України перебувають близько 149 тисяч російських військ. А бойовики з 17 лютого значно збільшили обстріли на Донбасі: за добу десятки разів порушують режим «тиші», водночас заявляючи про «атаку» з українського боку.

Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявив, що Росія готує теракти на окупованих територіях Донбасу, жертвами яких мають стати мирні жителі. За його словами, Москва прагне використати це як привід для звинувачення України та введення регулярних підрозділів збройних сил РФ під виглядом «миротворців».

21 лютого президент РФ Володимир Путін підписав укази про визнання «ЛНР» та «ДНР» і доручив ввести на ці окуповані території України російські війська для «підтримки миру». А вже 22 лютого Держдума РФ та «парламенти» самопроголошених «республік» «ратифікували» договори про співпрацю на 10 років з автоматичним продовженням ще на п'ять років.