Відмова від «Мінська» та перші санкції: що важливо знати про події 22 лютого

Учора, 21 лютого, президент РФ Володимир Путін визнав самопроголошені «ЛНР» і «ДНР», а вже сьогодні з'явилися перші дієві реакції Заходу. Розповідаємо, хто почав протидіяти агресії Росії, хто став на її бік, і яка загалом зараз ситуація.

Обіцяні санкції пішли в хід?

Майже одразу після визнання Путіним самопроголошених «Л/ДНР» з’явилися осудливі реакції лідерів країн світу. Міністерство закордонних справ України закликало світ до болючих санкцій проти Росії.

Тоді США заборонили своїм громадянам здійснювати інвестиції та фінансову діяльність у «Л/ДНР», а також ввозити до США будь-які товари, послуги або технології з окупованих регіонів. Також передбачається блокування активів тих, хто здійснював економічну діяльність на окупованому Донбасі або співпрацював з такими людьми.

Німеччина, своєю чергою, призупинила сертифікацію суперечливого газопроводу «Північний потік-2», а Велика Британія ввела санкції проти п’яти російських банків та трьох близьких до Путіна олігархів. До того ж Захід пообіцяв запровадити нові санкції, якщо Росія продовжить ескалацію.

А Єврокомісія схвалила проєкт санкцій, який зачепить близько 350 депутатів російського парламенту, що проголосували за визнання самопроголошених «Л/ДНР».

Доповнено. Президент США Джо Байден оголосив про нові окремі санкції США проти Росії: проти суверенного боргу РФ, проти російських еліт і їхніх сімей, а також проти двох банків: «ВЕБ.РФ» і «банку російських військових».

Разом із цим варто зауважити, що наразі йдеться не про ті санкції, які Захід обіцяв ввести проти Росії в разі її повномасштабного вторгнення в Україну.

А хто на боці Росії?

Окрім РФ, визнати «Л/ДНР» наразі погодилися лише Куба, Венесуела, Нікарагуа й Сирія, а також невизнані республіки — «Абхазія» та «Південна Осетія». Фактично це ті ж країни, які у 2014 році визнали анексію Криму Росією.

Сама Росія разом із «Л/ДНР» уже «ратифікували» договори про «співпрацю, дружбу та взаємодопомогу». Вони домовилися взаємодіяти у сфері «захисту суверенітету, територіальної цілісності та гарантування безпеки», а також проводити консультації «з метою спільної оборони, підтримки миру та взаємної безпеки».

Крім того, напередодні Путін підписав наказ про введення російських військ на окуповані території задля «підтримки миру», а сьогодні парламент Росії йому це без вагань дозволив.

Що каже та робить українська влада?

Президент Володимир Зеленський у нічному зверненні запевнив, що Україна віддана політико-дипломатичному врегулюванню конфлікту і не піддається на будь-які провокації. Сьогодні ж він додав, що розгляне пропозицію про розірвання дипломатичних відносин із Росією.

Крім цього, Зеленський вірить, що потужної війни проти України та широкої ескалації з боку РФ не буде — утім, якщо таке станеться, в Україні запровадять воєнний стан. Разом із цим президент зауважив, що держава не розглядатиме «прохання ватажків бойовиків» відвести українські війська.

Верховна Рада України закликала світ заморозити запуск «Північного потоку-2», від'єднати Росію від SWIFT та заборонити експорт до Росії високих технологій. Очільник МЗС Дмитро Кулеба сказав, що «найкраще рішення, яке зараз може ухвалити Європа, — забрати Україну до себе».

У Верховній Раді заявили, що рішення Росії про визнання «Л/ДНР» не має юридичних наслідків, а в МЗС додали, що й рішення «Л/ДНР» не матиме жодних правових наслідків. На додачу МЗС відкликало тимчасового повіреного у справах України в Росії для консультацій.

Крім того, Україна ініціювала виключення Росії зі списку членів ради Європейського банку реконструкції та розвитку, а також готується подати додаткові матеріали до Європейського суду з прав людини щодо дій Росії на Донбасі.

То Росія визнала «Л/ДНР» у межах цілих областей?

Путін заявив, що Росія визнала «кордони» «Л/ДНР», як прописано в їхніх «конституціях» (маються на увазі межі Луганської та Донецької областей).

Утім, територія самопроголошених «Л/ДНР» жодним документом не визначена, а в «конституціях» територію «республік» визначають кордонами, які існували на день їх створення — без жодних додаткових пояснень.

Можна припустити, що після визнання «республік» Росія зазіхатиме на ті території, де у 2014-му відбувся «референдум». А процес «волевиявлення» відбувався, зокрема, і в нині вільних від окупації Маріуполі та Слов’янську.

Яка зараз ситуація на Донбасі?

Протягом доби 22 лютого (станом на 17:00) окупаційні сили здійснили 47 обстрілів, і 30 з них — із застосуванням забороненої Мінськими домовленостями зброї. Утім, «Мінськ» Росія більше не визнає навіть формально: сьогодні Путін заявив, що «Мінських угод більше не існує».

Унаслідок обстрілів один військовослужбовець отримав поранення і нині перебуває в лікарні, стан його здоров’я задовільний. Ще один військовий отримав бойове травмування. Також через обстріли зайнялися трансформатори на території ТЕС у Луганській області.