Байден підписав указ, який дозволяє вводити санкції проти енергопроєктів Росії. Стосується це і «Північного потоку-2»
Президент США Джо Байден у п’ятницю, 20 серпня, підписав указ, який дозволяє запроваджувати санкції проти трубопроводів Росії, якщо вони призначені для експорту енергоносіїв. Згадується зокрема і «Північний потік—2».
Про це повідомила пресслужба Білого дому.
Указ покликаний забезпечити відповідь США на «деякі енергетичні трубопроводи Росії, які призначені для розширення її впливу над енергетичними ресурсами Європи, що послабить європейську енергобезпеку», зокрема України.
Санкції передбачатимуть блокування активів та майна підсанкційних осіб, а також візові обмеження й заборону ведення бізнес-діяльності з громадянами США. Перелік таких осіб складатиме Державний департамент США після консультацій із міністерством фінансів. Серед проєктів РФ згадується зокрема «Північний потік-2», але конкретних критеріїв для енергопроєктів не наводиться.
Паралельно державний секретар США Ентоні Блінкен заявив про введення санкцій проти двох російських компаній та одного російського судна, причетних до укладання «Північного потоку-2». Загалом під цими американськими санкціями — сім фізичних осіб і 16 суден.
За даними Bloomberg, нові санкції ввели проти компанії АТ «Нобіліті» із Санкт-Петербурга, страхової компанії «Константа» і судна «Остап Шеремета». «Нобіліті» є власником суден «Остап Шеремета» і «Іван Сидоренко», причетних до реалізації «Північного потоку-2».
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. У червні цього року Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині відповідали, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
На тлі завершення будівництва «Північного потоку-2» стало відомо про спільну декларацію США та ФРН, де країни домовилися протидіяти Росії, якщо та почне використовувати газопровід «Північний потік-2» для тиску на інші країни або вдасться до нових агресивних дій проти України. Як саме — читайте у нашому матеріалі.
Україна та Польща назвали цю угоду відмовою від спроб зупинити запуск газогону, яка створила додаткові політичні, військові та енергетичні загрози як для Києва, так і для всієї Центральної Європи. Водночас Литва пропонує Заходу надати Україні план дій щодо членства у НАТО або змусити РФ вивести війська з України.