Зеленський пропонує обговорити транзит газу через Україну в межах «Нормандського формату». Меркель не проти, але...

Президент України Володимир Зеленський вважає, що питання будівництва «Північного потоку—2» повинне обговорюватися в межах «Нормандського формату». Канцлерка Німеччини Ангела Меркель вважає, що це можливо, але частиною врегулювання конфлікту це питання не є.

Про це Зеленський і Меркель заявили на спільному брифінгу в понеділок, 12 липня.

Президент України вкотре наголосив, що «запуск "Північного потоку-2" несе потенційну загрозу безпеки в регіоні, і зайвим свідченням цього є концентрація російських військ на нашому кордоні».

«Ми повинні всі розглядати [будівництво "Північного потоку-2"] — з Німеччиною, Францією та іншими учасниками "Нормандського формату", оскільки це невіддільне питання безпеки в Україні», — додав Зеленський.

Своєю чергою Меркель запевнила: Німеччина зробить усе, щоб зберегти транзит газу через Україну навіть після добудови «Північного потоку-2». Це питання вона також планує обговорити з президентом США Джо Байденом.

Таке обговорення вже відбувалося 12 червня. За його підсумками Меркель заявила про спільну позицію обох лідерів — транзит газу Україною має зберігатися. А ще раніше держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон та Берлін ведуть перемовини щодо можливого відшкодування Україні втрат, яких вона зазнає через запуск «Північного потоку-2».

«Я думаю, в нас є певна сила, і ми обіцяли Україні [що транзит газу буде збережено], і я дотримуюсь своїх обіцянок, і можу сказати, що це стосується й інших канцлерів», — додала німецька канцлерка, яка піде з посади у вересні 2021 року.

Коментуючи пропозицію Зеленського щодо обговорення транзиту газу в «Нормандському форматі», Меркель зазначила, що це загалом можливо, але окремо від процесу врегулювання конфлікту на Донбасі.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.