Байден та Меркель обговорили «Північний потік-2» та пообіцяли підтримувати Україну

Президент США Джо Байден вперше після вступу на посаду приймав у Вашингтоні канцлерку Німеччини Ангелу Меркель. Ймовірно, це її останній візит до Сполучених Штатів перед тим, як вона залишить посаду.

Про це повідомляють пресслужба Білого дому та Deutsche Welle.

Головною темою перемовин між Байденом і Меркель був російський газопровід «Північний потік-2». Лідери США та Німеччини погодилися, що не можна допустити, щоб Росія використовувала енергетику як зброю проти сусідів.

Водночас у політиків залишаються розбіжності щодо «Північного потоку-2».

Зокрема, Байден укотре заявив про стурбованість будівництвом трубопроводу. Він також нагадав, що США не ввели додаткові санкції проти трубопроводу, оскільки він уже майже добудований. Натомість Сполучені Штати вирішили зосередитись на переговорах із Німеччиною з цього питання.

Вашингтон давно виступає проти проєкту, оскільки вважає, що він може підірвати енергетичну безпеку Європи. Майже завершений газопровід зможе постачати газ із Росії до Європи, оминаючи Україну. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.

Зі свого боку, Меркель переконувала, що «Північний потік-2» — додатковий проєкт, і він не буде замінювати транзит газу через Україну.

«Ми вважаємо, що Україна залишається транзитною країною для природного газу. Україна, як і будь-яка інша країна, має право на територіальний суверенітет», — сказала канцлерка під час пресконференції.

Також Меркель запевнила, що Німеччина готова реагувати на дії Москви, якщо та буде порушувати право України на транзит газу.

Крім того, під час зустрічі Меркель та Байден підписали «Вашингтонську декларацію». Цим документом політики підтвердили зобов'язання «сприяти миру, безпеці та процвітанню у всьому світі». Вони пообіцяли «обороняти відкритий світ», зокрема підтримувати інші країни в їхньому праві вільно визначати своє майбутнє.

Також, згідно з декларацією, США та Німеччина вважають НАТО головним елементом гарантування безпеки в Європі. Крім того, країни обіцяють працювати над правилами та нормами для регулювання технологій, щоб їх не використовували для репресій.

Що треба знати про «Північний потік-2»?

Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.

Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.

У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи.