Кулеба: Україна готова домовлятися про компенсації через запуск «Північного потоку-2», але прийме не все, що пропонують

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, Київ готовий до перемовин про компенсацію через втрату надходжень від транзиту газу, спричинену запуском російського трубопроводу «Північний потік—2».
Про це Кулеба заявив в інтерв’ю німецькій газеті Welt, оприлюдненому в неділю, 13 червня. Його цитує Deutsche Welle.
За словами глави українського МЗС, він відчуває «суттєве зростання» рішучості США в контексті відшкодування Україні збитків через запуск «Північного потоку-2».
«Якщо нам запропонують переговори про компенсації, то ми це розглянемо. Але ми не обов'язково погодимося на те, що нам запропонують», — заявив Кулеба.
Він також наголосив, що російський газогін становить для України передусім безпекову загрозу. «А тому ми кажемо, що газопровід має бути використаний як важіль, аби спонукати Росію до конструктивної ролі у мирному процесі на Сході України», — додав глава МЗС.
Напередодні, 12 червня, питання України й «Північного потоку-2» обговорювали канцлерка Німеччини Ангела Меркель і президент США Джо Байден. За підсумками перемовин Меркель заявила про спільну позицію обох лідерів — транзит газу Україною має зберігатися.
Ще раніше, 7 червня, держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Вашингтон та Берлін ведуть перемовини щодо можливого відшкодування Україні втрат, яких вона зазнає через запуск «Північного потоку-2».
Що треба знати про «Північний потік-2»?
Газопровід «Північний потік-2» будує російський «Газпром» разом із провідними енергетичними компаніями Німеччини, Франції та Австрії. Наразі «Північний потік-2» готовий на понад 95%. 4 червня Путін заявив про завершення будівництва на одній із двох ниток газопроводу.
Європарламент закликав зупинити будівництво газопроводу, а німецькі природоохоронні організації подавали скарги, щоб заморозити прокладання труб. Але в Німеччині кажуть, що не можуть зупинити процес, адже проєкт будівництва схвалили багато років тому, а його скасування загрожувало б судами проти країни.
У разі завершення проєкту Росія отримає можливість постачати весь свій газ до Європи, не користуючись послугами української газотранспортної системи. Це призведе до втрати Україною доходів від транзиту газу в декілька мільярдів доларів на рік.
- Поділитися: